Az északi népre sokszor sokan mind a mai napig vademberek csoportjaiként tekintenek. Pedig ezek a „barbár vademberek” sok tekintetben civilizáltabb életformát követtek, mint délebbi szomszédjaik. A temetkezési szokásaik azonban nem mindig sorolhatók ezen „civilizált életforma” tartozékai közé.
|
A Múlt-kor negyedévente megjelenő, tematikus online folyóirata.
Kik azok a vikingek? 15. évfolyam 3. szám | Korábbi számok
Eddig ismeretlen viking településre bukkanhattak Észak-Amerikában
Ez lehet minden idők valaha felfedezett második helyszíni bizonyítéka, amely ara utal, hogy Amerika északi részén egykor viking kolóniák létesültek.
Feleségvadászat: a nők miatt fosztogatták végig Nyugat-Európát a vikingek?
Miután a vikingek 793-ban megvetették a lábukat Lindisfarne szigetén, hosszú évtizedeken át tartó fosztogatássorozat vette kezdetét.
Kegyetlenül bántak rabszolgáikkal a vikingek
Az Európa északi területei mentén „fosztogató”, „vérszomjas” vikingekről negatív kép a legutóbbi évtizedekben jelentősen átalakult.
Magyar tudósok kimutatták, hogy mikor voltak hatékonyak a vikingek navigációs kristályai
A magyar tudósok kutatása most bebizonyította, hogy még bizonyos felhős meteorológiai viszonyok között is lehetséges volt így tájékozódni. |
Először bizonyították DNS-vizsgálattal, hogy nők is voltak a viking harcosok között
A néhai harcosnak két X kromoszómája volt, ám egyetlen Y kromoszómával sem rendelkezett, írta a American Journal of Physical Anthropology. |
Kiderült, a vikingek már a honfoglalás előtt ellátták hallal Közép-Európát
A tőkehalakat liofilizálással, azaz fagyasztva szárítással tartósították, a norvég klíma ugyanis alkalmas volt erre. |
Részegen legyilkolta az embereit, vezeklésként keresztes hadjáratot vezetett a dán király
A 8. század végén keresztény kolostorok kifosztásával kezdődött, néhány évszázaddal később ehhez képest valószerűtlen befejezéssel végződött a viking kor. |
Csodatévő szent viking király egykori sírjára bukkantak
A korában Testes Olafként is emlegetett, halála után szinte azonnal szentté kikiáltott II. Olaf Haraldsson egykori szentélyére bukkantak. |
10 érdekesség a vikingekről
Tévhit, hogy a vikingek szarvas sisakot hordtak volna. A viking harcosok népszerű ábrázolásmódja a 19. századi festészet nyomán vált elterjedtté.
Vikingek Párizs kapujánál, avagy miként lett a kis mezővárosból francia központ
885 novemberére a mindössze egy apró szajnai szigetre kiterjedő Párizs már nem először találkozott a Skandináviából kirajzó viking portyázókkal.