2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből
E-folyóirat | A Múlt-kor negyedévente megjelenő, tematikus online folyóirata.

Különleges művészsorsok 22. évfolyam 3. szám | Korábbi számok

Élete második „balesetének” tartotta férjét a megcsalt Frida Kahlo

A XX. század egyik legegyedibb művészének élete sorscsapások sorozata volt. Frida Kahlót testileg betegségek és balesetek gyötörték, lelkét pedig az ezekből következő csalódások. Nyugalmat otthonaiban sem talált, előbb szülei, utóbb saját feszültségekkel teli házassága miatt.

 

Többször is jó kapcsolatai húzták ki a bajból Max Ernst festőt

133 éve, 1891. április 2-án született Max Ernst német festő és grafikus, a szürrealizmus egyik legnagyobb hatású alakja. Magyarországon először 1995-ben a Szépművészeti Múzeum rendezett átfogó kiállítást műveiből.

 

Bécstől Párizsig, Londontól Münchenig mindenkit lenyűgöztek a Mozart-gyerekek

„Nem vagyok biztos benne, hogy nem szédülök meg ettől a gyerektől, ha többször meghallgatom; ráébreszt, hogy nem könnyű védekezni az őrület ellen, ha az embernek csodagyermekkel van dolga” – így méltatta Friedrich Melchior von Grimm báró Wolfgang Amadeus Mozart zenei teljesítményét.

 

Az első világháború poklát is megjárta Tolkien, A Gyűrűk Ura alkotója

50 éve, 1973. szeptember 2-án hunyt el J. R. R. Tolkien, a 20. század nagy mítoszteremtője. 1917 januárjában, a francia frontról visszatérve címzett fel vastag kék ceruzával egy olcsó jegyzetfüzetet: The Book of Lost Tales (Az Elveszett Mesék Könyve).

Párhuzamosan játszott filmekben és a medencében is Bud Spencer

Carlo Pedersoli, vagyis Bud Spencer válogatott sportolóból lett világhírű színész. Ő volt az első olasz úszó, aki egy perc alatt teljesítette a 100 méteres gyorsúszást, később vízilabdázóként is kitűnt.

Kártyaadóssága miatt alkothatta meg Carlo Collodi mesehősét, Pinokkiót

„Itt küldöm önnek ezt a kis csacskaságot” – ezekkel a szerény szavakkal kommentálta könnyedén Carlo Collodi 1881-ben egy római gyerekújság szerkesztőjének elküldött meséjét.

Álnéven jelentette meg polgárpukkasztó politikai röpiratait Jonathan Swift

„Itt nyugszik Jonathan Swift, ahol a vad felháborodás nem marcangolhatja tovább szívét.”  Swift saját maga fogalmazta sírfelirata jól összefoglalta az angol irodalom első szatirikus prózaírójának világról alkotott képét.

Kiváló művész, de nehéz ember volt Gustaf Gründgens, Mephisto ihletője 

Gustaf Gründgens német színész, „az örök Mephisto”, akiről Szabó István Oscar-díjas filmjének főhősét mintázták. Tehetsége vitathatatlan, személye azonban a náci időkben való viselkedése miatt sokat vitatott volt.

Tudományos felfedezésekből is merített ihletet Frankenstein megalkotásakor Mary Shelley

A Frankenstein a világ egyik legismertebb horrorja, szerzője, Mary Shelley e művével beírta magát a világirodalom történetébe.

 

Földrengés és az első világháború is hátráltatta Iványi-Grünwald Béla művésztelepének sikerét

84 éve, 1940. szeptember 24-én hunyt el Iványi-Grünwald Béla festőművész, a kecskeméti művésztelep vezetője. A szecesszió egyik hazai úttörője volt, a nagybányai művésztelep egyik alapítójaként, továbbá az ott működő szabadiskola tanáraként is aktív szerepet vállalt.

 

Fogolytársaival memorizáltatta legjobban sikerült verseit Recsken Faludy György

A 114 éve, 1910. szeptember 22-én született Faludy György leginkább alkotói nyugalomra vágyott, de élete jelentős részében üldöztetésre és állandó vándorlásra ítéltetett. A költő és műfordító, aki szembeszállt a fasizmussal és a kommunizmussal is, elmerült a 20. század poklában.

A lapszám többi cikke:

Az első világháború valódi arcát mutatta meg regényeiben Erich Maria Remarque
Második otthonának tekintette Afrikát Az öreg halász és a tenger írója, Ernest Hemingway
Félelmetesen pontos ábrázolást adott a jövőről műveiben Jules Verne
Bezár