Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
2021. április 29. 14:46 Múlt-kor
Miközben a Wehrmacht katonái a rommá lőtt Berlin utcáin elszánt küzdelmet folytattak a Vörös Hadsereggel a végóráit élő náci rendszerért, 8,5 méterrel a Birodalmi Kancellária kertje alatt egy türelmes asszony álma vált valóra. Nem sokkal éjfél után 1945. április 29-én Adolf Hitler örök hűséget esküdött szeretőjének, Eva Braunnak a Führerbunkerban. Az ifjú ara, „Frau Hitler”, hosszú éveken át várt erre az alkalomra, de ezt az örömteli pillanatot kevesebb, mint 40 óráig élvezhette.
Korábban
Eva Braun és Hitler 1929 októberében találkoztak Hitler személyi- és az NSDAP hivatali fényképészének, Heinrich Hoffmann-nak a stúdiójában. A 17 éves lány kezdetben nem mutatott túlságosan nagy érdeklődést a feltörekvő, 40 éves politikus iránt, akit Hoffmann „Herr Wolf”, azaz "Farkas Úr" néven mutatott be Braunnak. Ám az idő előrehaladtával Eva vonzalma erősödni kezdett az akkor még idegen férfi iránt.
A fiatal nőnek nem volt szerencséje Hitlerrel, mivel az a lánglelkű, fáradhatatlan népvezér képét akarta kialakítani magáról. A náci vezető Németország megmentőjének szerepében tetszelgett, aki képletesen szólva frigyre lépett nemzetével, és ebben a kapcsolatban egy harmadik félnek nem volt helye.
Így nem csoda, hogy kettejük intim kapcsolatát Hitler igyekezett titokban tartani a közvélemény előtt. Ez a titkolózás súlyos lelki teherként nehezedett Eva Braun vállaira. A mellőzöttség érzéseivel küszködő nő kétszer is – először egy pisztollyal, majd egy maréknyi altató tabletta segítségével – megpróbált véget vetni életének.
Nem hagyta el Berlint
Eva Braun számára az 1936-os esztendő jelentette az áttörést, amikor Hitler rezidenciája, a Berghof állandó lakójává válhatott. Ám Eva Braunnak, akit hivatalosan Hitler személyi titkárnőjeként tartottak számon, napközben távolságot kellett tartania a Führertől és kapcsolatuk csak az est leszálltával válhatott intimmé. Évek teltek el, mire Eva valóságban is a Berghof úrnőjévé válhatott.
Románcuk utolsó fejezete 1945. április elején kezdődött, amikor Eva követte urát a föld alatti Führerbunkerbe, amelyet a berlini Birodalmi Kancellária kertjében lévő légoltalmi pincéből alakítottak át a Führer főhadiszállásává. Hitler innen vezette népét a végső, öngyilkos összecsapásra.
Bár Eva Braunnak lehetősége volt arra, hogy még a szovjetek megérkezése előtt elhagyja Berlint, úgy döntött, hogy szeretett férje mellett marad, és osztozik annak sorsában. A házaspár 1945. április 30-án öngyilkosságot követett el: Eva Braun egy ciánkapszulával, míg Hitler egy pisztollyal vetett véget életének.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása 11:20
- Évtizedes küzdelemben számoltak le a Karib-tenger vízi banditáival 09:05
- Megbukott a konzervatóriumi felvételin Giuseppe Verdi, az olasz opera későbbi mestere tegnap
- Tizenöt évesen már utcai énekesnőként kereste a kenyerét Edith Piaf tegnap
- Személyesen Drakula fogadja majd a Fővárosi Állatkertbe érkező vendégeket október végén tegnap
- Találmányával az elefántok megmentéséhez is hozzájárult John Wesley Hyatt tegnap
- A malária és az oroszlánok sem tudták megállítani Kittenberger Kálmánt tegnap
- A háború megrongálta és feketére színezte, de a főváros egyik jelképe lett a Halászbástya 2024.10.09.