Háborús bűnösök Kelet-Európában: igazságtétel Szlovákiában
2006. december 22. 15:00 Kollai István
A Szaddám Huszein ellen folyó per, illetve a nürnbergi ítéletek 60. évfordulója kapcsán szakértőink arra a kérdésre keresték a választ, hogy miként zajlottak le a második világháború utáni ítélkezések a térség országaiban. Sorozatunk negyedik, egyben befejező részében a Szlovákiában történt eseményeket tekintjük át.
Korábban
Államalapítók vagy háborús bűnösök
|
Tiso Hitlerrel |
A Szlovák Állam vezetője, Jozef Tiso miniszterelnök, katolikus lelkész megítéléséről sokat vitatkoztaka történészek. Egy nemrég megjelent monográfia megfogalmazása szerint: "a történetírás részéről is kétség merült fel azzal kapcsolatban, vajon egy megalkuvó és döntéseivel teljesen tisztában levő antiszemitáról van-e szó, vagy csak a kedvezőtlen történelmi körülmények áldozatáról, aki úgy próbált e szituációból kikeveredni, hogy országának a lehető legkevesebb kára származzék". Az állam vezetőjeként azonban Jozef Tisónak óriási felelőssége volt abban, hogy a nyolcvanezres szlovákiai zsidóság többsége koncentrációs táborban végezte.
1942 októberéig, alig fél év alatt hatvanezer zsidót deportáltak Auschwitzba; ekkor azonban azt főként nemzetközi nyomásra Tiso leállítatta. A deportálásokat 1943 tavaszán majdnem újraindították; hogy végül ez nem történt meg, abban komoly szerepet játszottak a budapesti zsidó körök, és Slachta Margit közbejárása is.
Tiso hatalomvágyó alakjánál is titokzatosabb Vojtech Tuka személyisége, aki a Szlovák Állam külügyminisztereként (és emellett a pozsonyi egyetem rektoraként) közismerten jó kapcsolatot ápolt a német politikusokkal, és eltökélt antiszemita volt. Nagy szerepet játszott a német védnökséget - azaz befolyást - biztosító ún. Schutzvertrag (védelmi szerződés) megkötésében a Szlovák Állam és Németország között, 1939 márciusában. Államszervezőként és ideológusként mind a náci bábállami jelleg kialakításában, mind a deportálásokban óriási szerepe volt; ő kétséget kizárólag elhivatottan hitt ennek a politikának a helyességében. A Szentszék pozsonyi képviselőjének szavaival: "Az őrültek pedig ketten vannak: Tuka, aki cselekszik és Tiso (...), aki - papként - mindezt hagyja!"
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- A középkori lovagregények több mint fele elveszett
- Kanizsai Miklós sírhelyét tárhatták fel az örvényeshegyi pálos kolostorban
- Önálló betegségként kezelte a szerelmi bánatot az iszlám orvoslás
- Gombnak nézték a ritka, 900 éves viking kori pénzérmét
- Önkéntesek jelentkezését várják az idei essegvári ásatáshoz
- Súlyos aszály indította el a nagy polinéz vándorlást
- Veszélyben Firenze reneszánsz öröksége egy új luxusberuházás miatt
- 170 év után restaurálják a Notre-Dame nyugati rózsaablakát
- Forgalmas parkoló alatt nyugodhatnak Nagy Alfréd király elveszett maradványai
- Megtalálhatták az első niceai zsinat templomának maradványait 13:48
- Ókori szandálokat találtak egy spanyolországi bányában 12:50
- Modern társadalmi igények formálják a skandináv múzeumok vikingképét 12:15
- Máig nincs nyoma Mussolini titkos dokumentumainak 11:41
- Ókori görög katonai tábort tártak fel Üzbegisztánban 11:02
- Interaktív bemutatókat is kínáló huszármúzeum nyílt Parajdon 10:24
- Cáfolja az egyenlőtlenség történelmi elméletét Mohendzsodáró vizsgálata 10:01
- Klímaváltozás formálta az Andok ősi népességének demográfiáját 09:22














