Érettségi segédlet: Emelt szintű érettségi
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák / 21. A világvallások és összehasonlításuk (brahmanizmus, buddhizmus, zsidó vallás, kereszténység, iszlám)
Miért nem ettek a japánok 1200 éven át húst?
[2019.03.27. 14:20] Hírek
Japán különleges földrajzi jellemzői eleve nem kedveznek a széles körű állattartásnak, azonban az uralkodó törvények és a vallási tanítások is szerepet játszottak abban, hogy több mint egy évezreden keresztül tilos volt húst fogyasztani a szigetországban. Hogyan jött létre a tilalom?
Miként gondolkodtak isteneikről a vikingek?
[2019.03.22. 18:26] Hírek
Napjainkban a „Thor” név hallatán az emberek többségének Chris Hemsworth alakja jut eszébe, amint a képregényhőst játssza a mozivásznon. A viking kori isten hasonlóan csodálatra méltó lehetett tetteiért – erős erkölcsi tartásáért azonban korántsem.
Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
[2019.03.07. 15:21] Hírek
VII. Kelemen pápa 489 éve, 1530. március 7-én visszautasította VIII. Henrik angol király kérését, amely házasságának felbontására irányult. A pápa döntése végül olyan következményekkel járt, amelyek a római katolikus egyház számára a lutheri reformáció után egy újabb csapással értek fel.
Hol van Keresztelő Szent János feje?
[2019.02.25. 17:34] Hírek
„Azt akarom, hogy most mindjárt add nekem egy tálon Keresztelő János fejét!” – mondta Márk evangéliuma szerint Heródiás lánya, akinek a táncáért cserébe Heródes eskü alatt azt ígérte, hogy kérhet tőle bármit. A börtönben sínylődő szentet valóban lefejezte a hóhér, és átnyújtották egy tálcán a leánynak. Hogy ezt követően, mi lett János fejével, igencsak homályos.
A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
[2018.08.16. 12:57] Hírek
A 15. században az európai kontinens életét a vallási reformokért folyó küzdelmek és a nemzetállamok identitásproblémái határozták meg. Baljós idők voltak ezek a társadalmi együttélés szempontjából.
Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
[2018.07.12. 11:32] Hírek
A próféta életét számtalan legenda övezi, mégis ismertek valódi történelmi tények is a mekkai férfi származásáról, életéről és küldetéséről. Aligha akad még valaki, aki ilyen rövid idő alatt olyan sok mindent megmozgatott, mint a mekkai kereskedő, és aki minden addig fennálló dolgot alapjaiban felforgatott - miközben ennyire változatlanul rossz maradt mai napig a sajtója.
Kincsekért, foglyokért, dicsőségért vagy vallásuk védelmében támadtak a vikingek Európára?
[2018.05.22. 17:31] Hírek
A 9. század hajnalán Nyugat-Európa-szerte estek áldozatul közösségek „hirtelen és előre nem látott támadásoknak az északiak részéről.” Miért kezdtek el özönleni 800 körül Dániából és Norvégiából a vikingek?
„Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
[2018.05.03. 19:35] Hírek
Az európai keresztényeket, akik az Oszmán Birodalomban áttértek az iszlám hitre, árulókként állították be, akik átálltak a legfőbb ellenséghez. Hatalmas különbség van azonban a propaganda által alkotott kép és e „hitehagyottak” valós tapasztalatai között.
Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek
[2018.04.26. 12:59] Hírek
A szokusinbucuk, vagyis a saját magukat mumifikáló buddhista szerzetesek maradványai valószínűleg világtörténelem legbizarrabb jelenségei közé tartoznak. Az eljárást Japánban a 19. századra be is tiltották, ennek ellenére még ezután is voltak eltökélt szerzetesek, akik így próbáltak élő budhákká válni.
Hogyan tudta egy maroknyi keresztény megtéríteni a világ legerősebb birodalmát?
[2018.04.04. 12:07] Hírek
A kereszténység diadala a római kori pogány vallások felett hihetetlenül nagy hatással volt a nyugati világra a későbbiekben. A középkor, a reneszánsz és az újkor is elképzelhetetlenül más lett volna, ha Európában fennmarad a politeizmus.
Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
[2018.03.07. 13:18] Hírek
VII. Kelemen pápa 488 éve, 1530. március 7-én visszautasította VIII. Henrik angol király azon kérését, amely az uralkodó házasságának felbontására irányult. A kérdést a Medici családból származó pápa már hosszú ideje halogatta, döntése végül olyan következményekkel járt, amely a római katolikus egyház számára a lutheri reformáció után egy újabb csapással ért fel.
Hogyan segített egy szökött apáca egy kiugrott szerzetesnek megváltoztatni a világot?
[2017.10.26. 08:25] Hírek
A szökött apácából Luther feleségévé váló Bóra Katalin túlzás nélkül tekinthető a reformáció történetének egyik kulcsszereplőjének, aki nem csak a Luther-család anyagi jólétét teremtette meg, de intellektuálisan is egyenlő partnere volt férjének.
Minden isten otthonából Szűz Mária temploma – a római Pantheon története a középkorban
[2017.07.20. 16:54] Hírek
A Pantheon több mint kétezer éve álló impozáns épülete ma is büszkén hirdeti a római civilizáció nagyságát. Az eredetileg valamennyi római istenség tiszteletére emelt templom azonban fontos szerepet töltött be a későbbiekben is, mint keresztény templom, illetve a pápaság egyik legfontosabb reprezentációs épülete.
Miért terjedt el a keresztény középkori Európában a buddhizmus számos eleme?
[2017.05.24. 12:57] Hírek
A középkori világirodalom egyik legtöbbet fordított műve, a Barlaam és Joszaphát-legenda vallások közti vándorlásának és átalakulásának történetét dolgozza fel új kötetében Simon Róbert orientalista, vallástörténész.
Káromkodók, kételkedők, istentagadók – hogyan viszonyult a valláshoz a középkor embere?
[2017.05.17. 14:10] Hírek
Durva káromkodások, szentekre tett cinikus megjegyzések és az egyház tanításait elutasító kijelentések is felbukkannak az inkvizítorok feljegyzései között. Parasztemberek foglaltak állást a más vallásúakkal szembeni tolerancia mellett, egyes papok pedig még a mennyország létét is kétségbe vonták.
Mi köze volt Mózesnek Ehnatonhoz?
[2015.11.11. 10:30] Hírek
Ehnaton egyiptomi fáraó és a bibilai Mózes kapcsolatáról, valamint a monoteizmusról tartott előadást Jan Assmann világhírű ókortörténész és egyiptológus a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE) kedden Budapesten.
Hogyan készülhetett Mohamed előtt a világ legrégebbi Koránja?
[2015.09.02. 18:32] Hírek
Brit tudósok kutatásai során a múlt hónapban előkerült, sokak szerint a világ legrégebbi Korán kézirata több évtizeddel azelőtt készülhetett, hogy Mohamed próféta megalapította a muzulmán vallást.
Videó mutatja be, miként terjedt el a világban az öt világvallás
[2015.07.15. 13:46] Hírek
A hinduizmust, a buddhizmust, a kereszténységet, az iszlámot és a judaizmust szokta a történettudomány a világ öt legjelentősebb vallásának nevezni, hiszen híveik voltak a legnagyobb hatással a történelemre. A különböző konfliktusok, háborúk, hódítások, hittérítő missziók révén ez az öt, a kezdetekben még elég csekély területre kiterjedő vallás az idők során hatalmas területeket (pontosabban fogalmazva a terület lakóit) „hódított meg”. A Business Insider munkatársa, Alex Kuzoian által készített, a világvallások terjedését i. e. 3000-től máig bemutató, lenyűgöző videón jól látszik, milyen hatalmas sebességgel hódította meg az iszlám a Közel-Keletet és Észak-Afrikát, a kora középkorban egymással alig érintkező európai területeken megmaradt kereszténység a kora újkor végétől kezdve miként vette birtokba az egész Újvilágot, valamint a kelet-ázsiai területeken miként terjedt el - egymással is „harcolva” - a hinduizmus és a buddhizmus.
Ötévesen lett a tibeti buddhisták vezetője a dalai láma
[2015.07.06. 10:17] Hírek
Július 6-án lesz nyolcvanéves a dalai láma, a tibeti buddhisták száműzetésben élő, Nobel-békedíjas szellemi vezetője. Kína ma is a szeparatizmus vádjával illeti, jóllehet ő azt hangoztatja: csak szélesebb autonómiát követel, nem Tibet elszakadását.
Nem az istenhit hajtja a civilizációkat?
[2015.03.10. 18:12] Hírek
Túlhaladott, elavult nézet, hogy akik nem követnek egy, az adott többségi társadalom által gyakorolt vallást, civilizálatlan barbárok lennének. Egy új kutatás szerint a teremtő, nagyhatalmú isten(ek)ben való hit nem hajtóereje, hanem következménye volt a nagy, komplex civilizációk létrejöttének.
Karácsony: az ünnep története
[2014.12.24. 08:20] Hírek
Karácsony napja az emberiség egyik legősibb ünnepe, s az év egyik kiemelt pontjaként jelezte a nap fordulását és egy újabb év eljövetelét. Cikkünkben felidézzük, hogy miként jutottunk el az év leghosszabb napjának sötétjétől a fogyasztás fiesztájáig.
Jeltelen sírba temetnék Mohamed prófétát
[2014.09.05. 08:59] Hírek
Vitát kavart egy iszlám jogtudós felvetése, miszerint el kellene szállítani Mohamed próféta sírját, hogy aztán egy jeltelen sírba temessék a próféta földi maradványait.
10 tény a pokolról
[2014.01.13. 11:53] Hírek
Hogyan dönt a Vatikán a csodákról?
[2013.07.17. 12:24] Hírek
II. János Pál temetésén azonnali szentté avatását követelték a hívők, úgy tűnik, kívánságuk teljesülni látszik. A csodák igazolásának folyamata évszázados múltra tekint vissza, s ma már szakértők bevonásával zajlik.