2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kulturális központtá alakították az Aurelia-erődöt Rómában

2026. április 23. 20:28

Befejeződött az olasz fővárost egykor védő, 19. századi erődrendszer egyik kiemelt eleme, az Aurelia-erőd (Forte Aurelia) teljes rekonstrukciója; a műemlékegyüttes a jövőben kulturális központként működik – derül ki a hivatalos átadóünnepségről készült római sajtóbeszámolókból. A komplexumot a restaurálást irányító és finanszírozó olasz pénzügyőrség adta át a lakosságnak Róma alapításának hagyományos évfordulója alkalmából.

Kulturális központtá alakították az Aurelia-erődöt Rómában

Az ünnepélyes megnyitón Andrea De Gennaro, a Guardia di Finanza főparancsnoka elmondta: a szervezet hosszú távú stratégiai döntése volt a történelmi műemlék megmentése, amelynek eredményeként az egykori katonai létesítmény modern kulturális és közösségi térként született újjá.

Az eseményen jelen volt Roberto Gualtieri, Róma polgármestere, valamint Giancarlo Giorgetti gazdasági és Alessandro Giuli kulturális miniszter is. A politikusok hangsúlyozták, hogy az építészeti és művészeti örökség védelmére fordított állami források nem puszta kiadásokat jelentenek, hanem elengedhetetlen befektetések a nemzeti identitás megőrzésébe.

A városvezetés tájékoztatása szerint az Aurelia-erőd átadása egy szélesebb körű városrehabilitációs és örökségvédelmi program része. Gualtieri polgármester megerősítette, hogy a fővárosi önkormányzat már dolgozik a védelmi rendszer további elemeinek, köztük a Boccea és a Bravetta erődöknek a felújításán is.

A jelenlegi projektet az intézményközi együttműködés modelljének nevezték, amely a kortárs igényeknek és a klímaváltozás jelentette környezeti kihívásoknak is megfelelően, transzparens módon alakította át a történelmi teret.

Róma védelme a Risorgimento után

Az Aurelia-erőd felújítása az egységes Olaszország korai katonai emlékeinek megmentését jelenti. Miután az olasz csapatok 1870-ben elfoglalták a Pápai Államtól Rómát, és a város az új nemzetállam fővárosa lett, az olasz hadvezetés a modern tüzérségi fegyverekkel szemben védtelennek ítélte a települést. A korabeli fenyegetések – elsősorban egy esetleges francia intervenció – elhárítására 1877 és 1891 között egy tizenöt önálló erődből álló, a várost mintegy negyven kilométer hosszan, gyűrűként körülvevő sánctábort építettek ki.

A porosz és francia hadmérnöki mintára tervezett, a tájba süllyesztett és vastag földtöltésekkel védett erődítmények – köztük a Via Aurelia védelmére szánt Forte Aurelia – azonban a robbanóötvözetek és a haditechnika gyors fejlődése miatt már az első világháború kitörése előtt elavulttá váltak. Mivel eredeti funkciójukat sosem töltötték be, a 20. század folyamán a hadsereg elsősorban fegyverraktárként vagy laktanyaként használta őket.

A város rohamos terjeszkedése során az erődök lassan beépültek Róma szövetébe, és sokáig elhagyatottan, pusztuló állapotban álltak. Ezeknek a zöldterületekkel övezett, kiterjedt épületegyütteseknek a megmentése és polgári célú hasznosítása több évtizedes folyamat. A program politikai és szakmai alapjait Giovanni Spadolini korábbi olasz miniszterelnök és kulturális miniszter fektette le a huszadik század végén.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Melyik évben gyilkolták meg Julius Caesart?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár