75 évvel ezelőtt halt mártírhalált Boldog Meszlényi Zoltán
2026. március 4. 15:22 Múlt-kor
75 évvel ezelőtt, 1951. március 4-én hunyt el Boldog Meszlényi Zoltán, az Esztergomi Főegyházmegye egykori segédpüspöke. A sokat szenvedett püspököt 2009-ben avatta boldoggá a katolikus egyház – elsőként a kommunista diktatúra magyarországi áldozatai közül.

(Forrás: Magyar Kurír / Facebook)
Korábban
Meszlényi Zoltán Lajos 1892. január 2-án született Hatvanban. Érettségit kisszeminaristaként az esztergomi bencés gimnáziumban tett, majd a római Pápai Gergely Egyetemen hallgatott teológiát. Az első világháború kitörése miatt rövid időre Innsbruckba költözött, pappá is itt szentelték.
A háború után Komáromban kapott kápláni kinevezést, pár hónappal később azonban már a prímási kancellária hivatalában dolgozott. Csernoch János bíboros alatt pályája meredeken ívelt felfelé: 1920-ban az Esztergomi Érseki Főszentszék jegyzője, majd érseki titkár lett. Hivatásbeli elszántságát jelzi, hogy a ’30-as években több egyházi szervezet munkáját is támogatta, segítette például a Magyarországi Katolikus Legényegyletek Országos Szövetségének tevékenységét. Munkája mellett szakított időt a teológia tudományának művelésére is: 1927-ben könyvet jelentetett meg Házassági köteléki perek címmel, 1940-től pedig a Pázmány Péter Tudományegyetem Teológiai Karán tanított. Munkája betetőzéseként 1937-ben az Esztergomi Főegyházmegye segédpüspökévé szentelték.
Mindszenty József hercegprímás letartóztatása és elítélése után Drahos János lett a káptalani helynök. Drahos azonban nem sokkal később meghalt, a káptalan döntésének megfelelően pedig Meszlényi kapta meg a tisztséget. A kiépülő diktatúra képviselői viszont nem neki, hanem egy, az állampárt által támogatott békepapnak szánták az egyházi posztot. Meszlényi sorsa ezzel megpecsételődött: már 1946-tól kezdve jelentéseket készítettek róla és számos fenyegetést kapott. A püspök azonban nem ijedt meg a nehézségektől és folytatta főlelkipásztori feladatainak elvégzését.
1950. június 29-én valószínűleg az ÁVH emberei – vádemelés nélkül – letartóztatták Meszlényit és Kistarcsára szállították. Itt őrei szadista módon bántalmazták, gyakran rúgták és bottal ütötték. Sok szenvedés után, 1951. március 4-én a már halott főpásztort a Mosonyi utcai kórházba vitték. Halálát utólag anyakönyvezték 1954 júniusában, földi maradványait 1966-ban exhumálták.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Sziklarajzok tárják fel a szibériai sámánok rituális portáljait tegnap
- Új funkciót kapnak a Ruhr-vidék templomai tegnap
- Őskori emberi DNS-t találtak európai barlangok falain tegnap
- Előkerült egy hirosimai túlélő eddig ismeretlen visszaemlékezése tegnap
- Mesterséges intelligenciával rekonstruálják az ókori kínai bambusztekercseket tegnap
- Árverésre kerül I. Erzsébet újra azonosított borostyán portréja tegnap
- 3D-ben rekonstruáltak egy ókori római víztározót Spanyolországban tegnap
- Újra látogatható Habsburg Miksa egykori trieszti kocsiútja tegnap













