Mátyás 15 évesen került trónra
2025. március 8. 10:39 Múlt-kor
A magyar történelem egyik legnagyobb uralkodója, Hunyadi Mátyás, már születésekor a hatalmi játszmák sűrűjébe került. Apja, a törökverő Hunyadi János halála után családja ellenségei kezébe került, bátyját kivégezték, őt magát pedig V. László fogságban tartotta. Ám a sors váratlan fordulatot hozott: 1458 januárjában a Duna jegén királlyá kiáltották.

Benczúr Gyula: Hunyadi László búcsúja (1866)
Korábban
Mikor 1443. február 23-án Hunyadi Mátyás meglátta a napvilágot, a magyar koronát a hároméves V. (Utószülött) László viselte. A fiú, aki apja halála után négy hónappal született, születésének pillanatától halála percéig a politika forgatagában volt. László egyszerre örökölte a magyar és a cseh trónt, helyette azonban Hunyadi János és Podjebrád György kormányoztak. A Magyar Királyság gubernátorának második fiáról nem sokan gondolták volna születésekor, hogy uralkodni fog.
Fogságból fogságba
A Kolozsváron született Mátyás tanulmányaira édesapja nagy gondot fordított. A kisebb Hunyadit bátyjához hasonlóan humanista szellemben nevelték, de a katonai ismeretekben is fontos tudásra tett szert már egészen fiatalon. Ismerte a klasszikus szerzőket és szabadidejében is szívesen olvasott. Gyermekévei – a korszakra jellemzően – nem tartottak sokáig, apja 12 éves korában már házassági terveket szövögetett. Cillei Ulrikkal állapodott meg, hogy Erzsébet és Mátyás házasságával megerősítik a két család kapcsolatát. A lány nem sokkal később meghalt, így a fiatal Hunyadi menyasszony nélkül maradt.
Hunyadi Mátyás portréja (16. századi másolat)

1456-ban Hunyadi János az egyesült keresztes sereggel legendás győzelmet aratott a Nándorfehérvárat ostromló oszmánok felett. A diadalt azonban hamar tragédia követte, a hadvezér augusztus 11-én a csata után terjedő pestisjárvány miatt életét vesztette. A család feje Mátyás 12 évvel idősebb bátyja, László lett. Hamar szembe találta magát V. Lászlóval és a Cillei családdal is egyre komolyabb konfliktusba került. Bár évekkel korábban Hunyadi János és Cillei Ulrik még gyermekeik házasságát tervezték, a közöttük feszülő hatalmi ellentétek azonban elmélyültek. Mindez Cillei Ulrik meggyilkolásához vezetett 1456 novemberében.
V. László tartva a befolyásos és tettre kész Hunyadiaktól, mindkét fiút börtönbe vetette, majd 1457 márciusában felségárulásért halálra ítélte és kivégeztette Lászlót. Hunyadi László halálát legendák lengik körbe, az egyik legismertebb szerint a hóhér háromszor is lesújtott bárdjával az elítéltre, aki végül a negyedik ütés után lelte halálát.
Hunyadi Mátyás ábrázolása a Chronica Hungarorumban
Mátyás lett az új király
Fivére kivégzése után Mátyás továbbra is börtönben maradt. A király saját közelében tartotta, bécsi, majd prágai udvarába vitte magával. A 14 éves túszra maradt vagyon és hadsereg ugyanakkor biztos kezekben volt. Szilágyi Mihály és a háttérből erős kézzel irányító édesanyja, Szilágyi Erzsébet ellenállása már-már polgárháborús helyzetet teremtett az országban. A Garai-Újlaki és Szilágyi-Hunyadi ligák között folyamatosan nőtt a feszültség. Az összecsapás küszöbén azonban váratlanul, a még mindig csak 17 esztendős V. László meghalt. Feltehetően leukémia ölte meg 1457 késő őszén, a ligák vezetői pedig összeültek, hogy közös megegyezéssel új uralkodót válasszanak.
Két hónappal később, 1458. január 12-én, Garai László és Szilágyi Mihály aláírta a szegedi egyezményt. A fiatal Hunyadi Mátyást támogatták, akit ifjú kora miatt könnyen befolyásolhatónak gondoltak. Szilágyi kormányzó lett az új király mellett, Garai nádor maradt, a ligák tagjai pedig megtarthatták birtokaikat.
Január 24-én a befagyott Duna jegén új királyt ünnepelt Buda és Pest lakossága. Koronájának az ifjú király a prágai vár termeiben raboskodva örülhetett. Podjebrád György őrizte és nem is engedte hamar szabadulni. A magyar királyért komoly váltságdíjat követelt és arra is rávette, hogy lányával, Podjebrád Katalinnal házasságot kössön. A tizenötéves király hamar beletanult a politikába és hazatérve ügyesen játszotta ki az őt befolyásolni akaró bárókat.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


pápaság
- Nem engedélyezte válását, szakította a katolikus egyházzal VIII. Henrik
- Botrányos pápaválasztás, melynek emlékét is igyekezett kitörölni Róma
- Másodjára már szőrcsuha helyett vaspáncélba öltözve zarándokolt el IV. Gergely pápához IV. Henrik
- Hét híres jóslat
- 10 tény a pápaság történetéből
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában
- Pápasága ideje alatt csaknem az egész bolygót beutazta II. János Pál
- Csupán 33 napig uralkodott a I. János Pál, a „mosolygós pápa”
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa 18:05
- Egy ledér nő, akit szentként tiszteltek 17:39
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé 16:53
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború 16:11
- Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája 15:11
- Öt keresztes hadjáratot is visszavertek Luxemburgi Zsigmond legnagyobb ellenségei, a husziták 14:20
- Kelta települést találtak az elképesztő kincs közelében 13:11
- A Föld legmélyebb kútja - a mélyfúrás története 12:12