VI. Jakab, Skócia királya foglalja el az angol trónt
2004. szeptember 13. 12:06
I. Erzsébet angol királynő halála után VI. Jakab, Skócia királya foglalja el az angol trónt, I. Jakab néven. Őt Erzsébet jelölte ki utódjául. Jakab Stuart Mária és Henrik (Lord Darnley) fia volt (1567-/1568). Ettől kezdve Skóciát és Írországot Angliával közösen perszonálunióban kormányozzák ugyan, de mindkét ország önálló királyság marad. Az Anglia és Skócia közötti határviták megszűnnek, de mindkét ország megtartja saját parlamentjét, saját törvényeit és önálló nemességét. A vallási különbségek jelentősek a két ország között. Az angol egyház püspökségekre épül, míg Skócia egyháza presbiteriánus szerveződésű. Jakab az angol trón elfoglalása után áttér az anglikanizmus kebelébe. Számára kedvező, hogy az egyházat püspökök irányítják, mert az anglikán egyház fejeként az ő joga a püspökök kinevezése és így közvetlenebbül gyakorolhatja hatalmát.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Új funkciót kapnak a Ruhr-vidék templomai 16:57
- Őskori emberi DNS-t találtak európai barlangok falain 15:43
- Előkerült egy hirosimai túlélő eddig ismeretlen visszaemlékezése 13:43
- Mesterséges intelligenciával rekonstruálják az ókori kínai bambusztekercseket 11:55
- Árverésre kerül I. Erzsébet újra azonosított borostyán portréja 09:18
- 3D-ben rekonstruáltak egy ókori római víztározót Spanyolországban 08:04
- Újra látogatható Habsburg Miksa egykori trieszti kocsiútja 06:35
- Befejeződött a lajosmizsei Pusztatemplom középkori romjainak állagmegóvása tegnap















