A Mayflower angol puritánjai a Hálaadás hagyományának megteremtői
2024. november 30. 10:37 Múlt-kor
Az alapító atyákig visszavezethető hálaadás évszázadok alatt vált az Egyesült Államok egyik legfontosabb ünnepévé. Ez idő alatt újabb és újabb hagyományokkal bővült az ünnep, és az első vacsora merőben máshogy zajlott, mint manapság.
Jean Louis Gerome Ferris festménye ami az első hálaadást mutatja be
Korábban
Felvonulások, futball mérkőzések, futóversenyek és a kegyelmet nyerő pulyka, számos hagyomány színezi az amerikai hálaadást. Az alapító atyákig visszavezethető ünnep hosszú utat járt be, míg az egész ország elfogadta és máig jelent ellentmondásokat.
Sokszínű hagyományok
1620-ban a Mayflower fedélzetén angol puritánok érkeztek a mai Massachusetts állam partjaihoz. A következő egy év viszontagságait a közösség töredéke érte meg, ők is nagyban támaszkodtak az indiánok segítségére. 1621 októberében, amikor az első kukoricatermés beérett – nem tudva, hogy ezzel évszázados hagyományt indítanak – a puritán vándorok hálaadó ünnepet tartottak, megköszönve Istennek az életben maradást és az új termést.
Harry S. Truman elnök pulykát kap a Baromfi- és Tojásügyi Terméktanácstól és a pulykatenyésztő ágazat más képviselőitől a Fehér Ház előtt, 1949. november 16-án
A hagyomány úgy tartja, hogy az ünnep először három napig tartott, míg napjainkban november utolsó csütörtökét jelenti. Az alapító atyák pulykát sem fogyasztottak, ez is később kialakult hálaadásnapi szokás lett. Csakúgy, mint az 1924 óta rendezett felvonulás, ami beírta magát a popkultúrába is. Nem volt ez másképp a hálaadásnapi futball mérkőzéssel sem, ami mára az ünnep elengedhetetlen része lett. Az első hivatalos mérkőzést 1920-ban játszották.
Hálaadás, pulykafutás
Abraham Lincoln elnöksége alatt vált országos ünneppé a hálaadás, ami okozott is némi feszültséget az ellenálló északi és déli államok között. Az amerikai írónő, Sarah Josepha Hale, akit a hálaadás „keresztanyjának” is neveztek, levélben kérte az elnököt, hogy országosan is emlékezzenek meg az ünnepről. A hálaadást így Lincoln elnöksége óta szerte az Egyesült Államokban megünneplik.
Izgalmas hagyományok is kapcsolódnak az ünnephez, ilyen a hálaadásnapi pulykaügetés vagy pulykafutás. Míg sokaknak az ünnep a közös étkezésről, találkozásról szól, mások testmozgással adnak hálát. A hálaadás szellemében a futóverseny gyakran adománygyűjtéssel is összekapcsolódik és szerte az országban különböző távokon mérhetik össze erejüket a jelentkezők.
Elnöki kegyelem és a hálaadás
Egyes felmérések szerint évente 46 millió pulykát fogyasztanak el Amerikában hálaadás környékén, ebből azonban van, aki elnöki kegyelemben részesül. A pulykaszertartás a 20. század új hagyományaként épült be a hálaadás ünnepi szokásai közé. Tévesen Henry S. Truman elnökségéhez kötik az eredetét, de semmilyen újságcikk vagy felvétel nem bizonyítja, hogy ő adott először kegyelmet a pulykának.
Jennie Augusta Brownscombe 1925-ös festménye, Hálaadás Plymouthban , jelenleg a washingtoni National Museum of Women in the Arts-ban látható
Régebbi szokás volt, hogy az amerikai elnökök ajándékpulykában részesültek hálaadáskor, John F. Kennedy pedig – halála előtt pár nappal – 1963 novemberében visszaküldte a neki adott szárnyast. A spontán kegyelemadást nem követték utódai, de Ronald Reagan 1987-ben már hivatalosan is kegyelmet adott a hálaadásnapi pulykának. A pulykaszertartás azóta valóban hagyomány lett, Bill Clinton, George W. Bush és Barack Obama elnöksége alatt is tartottak hálaadásnapi pulykaszertartást. A szerencsés állatot a Pulykatermesztők Szövetsége választja ki több mint 80 pulyka közül. A hagyományt nem csak a Fehér Ház követi, az ország más államaiban is kegyelmet kap a pulyka az ünnephez közeledve. Az egyik New York állambeli megye pedig a szokást húsvétra is kiterjesztette, amikor a báránynak kegyelmeznek az ünnep szellemében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Közel-Kelet
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Csak néhány száz keresztény élte túl Jeruzsálem muszlim visszahódítását
- Marco Polo segített elterjeszteni az asszaszinok legendáját
- Itáliai és német közreműködéssel jutottak el New Yorkba az Iránról készült első fotók
- Súlyos környezeti katasztrófával is járt a Sivatagi Vihar
- Megtalálták Marokkó első, római kori kikötői negyedét
- Kémkedés vádjával börtönözték be a fiatal Germanus Gyulát
- Szenzációt keltett az első autó megjelenése Budapesten 12:20
- A Mayflower angol puritánjai a Hálaadás hagyományának megteremtői 10:37
- Női ruhában menekült az orosz nagyherceg a lengyel felkelők elől tegnap
- Váratlan füles segítette leleplezni az igazi robbantókat tegnap
- A pápát is fogságba ejtette a vaskezű IV. Fülöp tegnap
- Zajos sikere volt a „csendes Beatle” George Harrisonnak tegnap
- Lumbini buddhista szobrai tegnap
- Zavarba ejtően pajzán rajzok díszítették a középkori kódexeket tegnap