2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Egy középkori katonai sziget története elevenedik meg a Jangce közepén

2026. június 12. 06:37 Múlt-kor

Több mint nyolcszáz éve figyeli a Jangce vizét egy apró sziget Kínában, amely egykor erődként, városként és kulturális központként is működött. Most új kiállítóközpont nyílt mellette, hogy ne csak a romokat őrizze meg, hanem azt a világot is, amely egykor a folyó közepén épült fel.

A huanghuachengi Nagy Fal
A huanghuachengi Nagy Fal (Forrás: Shizhao / CC BY-SA 3.0)

A Jangce folyó közepén, Csungking térségében található Huanghuacseng régészeti lelőhely hosszú ideig elsősorban a kutatók számára volt ismert. Az elmúlt időszakban azonban új szerepet kapott: megnyílt az a kulturális és régészeti központ, amely a sziget múltját igyekszik új módon bemutatni.

A több mint 800 éves, mintegy 8000 négyzetméteres terület az ókorban korántsem elszigetelt rom volt. Egy összetett katonai-védelmi rendszer részeként működött, és tanúja volt annak az időszaknak is, amikor a Déli Szung-dinasztia uralma véget ért, és a Jüan-dinasztia vette át a hatalmat.

A lelőhely különlegessége nem csupán az elhelyezkedése. Míg más középkori erődök hegytetőkre épültek, Huanghuacseng természetes védelmét maga a táj adta. A szigetet mocsaras területek vették körül, beljebb sűrű növényzet húzódott, a központi részen pedig mezőgazdasági területek biztosították az élelmiszer-utánpótlást. Ez a kialakítás egyszerre szolgálta a védelmet és a hosszabb fennmaradást.

Az új kiállítóközpont egyik célja éppen az, hogy ezt a rendszert láthatóvá tegye. Digitális rekonstrukciók és térbeli modellek segítségével mutatják be, hogyan épült fel a sziget: kikötőkkel, gyakorlóterekkel, közösségi terekkel és oktatási intézményekkel. Ez utóbbiak közül különösen fontos a Hungven Akadémia. A feltárások alapján ez lehetett a térség egyik legkorábbi kulturális-oktatási központja. A kutatók egy félkör alakú tó közelében jó állapotban fennmaradt íróecsetet és tintakövet találtak, mellettük társasjátékokhoz kapcsolható tárgyakat.

A leletek között azonban egy egészen más világot idéző tárgy is előkerült: egy tielei, vagyis gömb alakú robbanó vasfegyver, amelyet a világ legkorábbi ismert robbanófegyverei között tartanak számon. Az egymás mellett előkerülő tárgyak különös képet rajzolnak ki. Az oktatás, a mindennapi élet és a hadviselés nyomai ugyanazon a helyen jelentek meg, ami arra utal, hogy Huanghuacheng jóval több volt egyszerű katonai állásnál. Az új központban közel négyszáz feltárt tárgy látható, miközben az eredeti akadémia egyes maradványait az épületbe is beépítették.

A helyszín ma már szerepel Kína világörökségi várományosi listáján. A védelem ugyanakkor nemcsak a romokra terjed ki, hanem a sziget különleges természeti környezetére is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Melyik évben gyilkolták meg Julius Caesart?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár