Ti vagytok a föld sója
2006. január 20. 12:00
A hazai sóbiznisz elismertsége
A Kárpát-medence kifejezetten gazdag sólelőhelyekben, amit már 14. század elején elismert egy névtelen szerző, aki földrajzi munkát készített Délkelet-Európáról: `az erdélyi területeken óriásiak a sóhegyek, és ezekből úgy vájják a sót, mint a követ, és elszállítják az egész országba és az összes környező országokba`.
Oláh Miklós 16. századi esztergomi érsek Hungaria című munkájában is megemlékezik a sóról: `Sok a bányászható sót tartalmazó hegy, közülük Erdélyben öt olyan van, ahol most is dolgoznak, így Vízakna, Torda, Dés, Szék, Kolozs mezővárosok mellett; Máramarosban is van egy, egy másik pedig Róna[szék] mezőváros mellett.`
A király vagy a királyné birtokain zajló termelést a sókamarák szervezete felügyelte. Az Erdélyben kibányászott sókockákat a Maroson és a Szamoson szállították a Tiszáig, ahonnét különböző királyi raktárakban tárolták. Az egyik legjelentősebb szárazföldi útvonal célja Szolnok volt. Désről indult, átkelt a Meszesi-kapun, Zilahnál északra fordult, hogy kikerülje a Túr mocsaras részeit. Majd Szalacs és (Hajdú)Szoboszló érintésével Fegyverneknél elérte a Tiszát, ahonnan Szolnok már nem volt messze. A máramarosi (Huszt, Visk, Técső) só eljuttatását nagy társzekerek segítségével tudták megoldani. Ezek elé olykor 16, vagy annál is több ökröt fogtak.
A magyar sót a bosnyákok, szerbek és a törökök is kedvelték. Nem könnyű meghatározni a középkorban kitermelt mennyiséget. Becslések szerint a 15. század közepén úgy 25-30 ezer tonna lehetett a hazai bányákból kikerülő só mennyisége.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- Erőszakos pusztulás nyomait ásták ki egy francia várnál a régészek
- Végleg nyugdíjazták a honvédség szovjet helikoptereit
- Állambiztonsági jelentés került elő a Magyar Néphadsereg válságáról
- Második világháborús rohamlöveget találtak egy németországi katonai bázison
- Felszínre hozták az amerikai függetlenségi háború elsüllyesztett ágyúit
- Azonosították az 1943-as bari légitámadás utolsó hajóroncsát
- Egyedüli nőként tudósított a normandiai partraszállásról Hemingway felesége
- Napóleon-kori erődítményt tártak fel Szászországban
- 50 éve buktak le a harckocsi-terveket ellopó Stasi-ügynökök az NSZK-ban
- Huszonegy év alatt tárta fel egy amatőr kincskereső a 16. századi hajó kincsét 14:37
- Újra ásnak Göring farkasvermi házánál a rejtélyes csontvázleletek miatt 13:12
- 250 éves katonai pékműhelyt tártak fel Connecticutban 11:57
- Több millió eurót érő Lalique-ékszereket raboltak el egy francia múzeumból 10:11
- Kutyaszőrrel gyógyíthatták a másnaposságot 3000 évvel ezelőtt 08:57
- DNS-vizsgálattal azonosítottak egy amerikai függetlenségi háborúban elesett katonát 07:41
- Ötféle teát semmisítettek meg a bostoni teadélután során tegnap
- Pandzsábi iratokból azonosítottak 9909 világháborús áldozatot tegnap















