A marokkói bazárok kincsei
2023. július 18. 18:05 Múlt-kor
Marokkó lenyűgöző piacai az ország legnépszerűbb turisztikai célpontjai közé tartoznak. Az elszánt vevő szinte bármit megtalálhat, ha elmerül a szukok szűk, zegzugos utcáiban. Egzotikus fűszerek, kézműves remekek és a népművészet kincsei mind-mind fellelhetőek itt.

Korábban
Vásárok az árnyékban
A marokkói piacokat leggyakrabban az arab eredetű szuk vagy a perzsából származó bazár néven emlegetjük. Mindkét szó „piacot” jelent, és régtől fogva a számos kisebb üzletből, kézműveshelyből álló, boltozatos vagy más módon fedett utcákban elhelyezkedő vásártereket jelölik, amelyek elsősorban a Közel-Keleten és Észak-Afrikában terjedtek el.
A nyilvános, de mégis zárt terek a kényes termékeket, például fűszereket vagy ékszereket forgalmazó kereskedők számára voltak igazán fontosak, de a vásárlókat is védték az időjárástól – főképp a tűző naptól. Ezek a piacok sok esetben egész városrésznyire növekedtek az idők során.

A Fez óvárosában, Fez el-Baliban található bazár például az Idríszida uralkodók kora, a IX. század óta létezik, és bár a várost sújtó csapások nyomán többször is újjáépült, mindmáig eredeti hangulatával várja a látogatókat.A bazárok világának megvannak a saját szabályai és szokásai, amelyeket érdemes figyelembe venni és követni.
Ezek közül a legismertebb, hogy alkudni nem csupán lehet, de kötelező is: az árusok először mindig az általuk ténylegesen vártnál magasabb, akár két-háromszoros árat mondják, amelyet elfogadni szinte sértésszámba megy. Itt hozzátartozik a vásárlási folyamathoz, hogy a vevő irreálisan alacsony ellenajánlatot tegyen, majd némi – időnként drámai felhangoktól sem mentes – huzavona árán megállapodjon az eladóval egy közbenső árban.
Hasonlóképp jó észben tartani, hogy bármilyen szolgáltatás áráról – legyen az hennafestés, városban való kalauzolás vagy éppen egzotikus állatokkal való fotózkodás – érdemes előre megegyezni, mert így elkerülhetjük az utólagos kellemetlen meglepetéseket.
Egzotikus drágaságok
A bazárok forgatagában mindent megtalálhat az érdeklődő, ami szem-szájnak ingere, de vannak dolgok, amelyeket kizárólag itt lehet (vagy legalábbis itt érdemes) beszerezni. Ezek közül talán a leghíresebb a kizárólag Északnyugat-Afrikában honos argánfa magvaiból kinyerhető argánolaj. Az aranysárga, dióra emlékeztető illatú, sűrű olajat étkezési, valamint kozmetikai célokra is használják, és kis üvegcsékbe kimérve vagy esetleg samponokban, krémekben feldolgozva is kapható.
A cikk teljes terjedelmében a Múlt-kor történelmi magazin 2023. nyári számában olvasható.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2012
- Öveges professzor, mindenki fizikatanára
- Tabutörő stációk: Szexuális forradalom – szexuális ellenforradalom
- A japán-amerikaiak internálása a második világháborúban
- Vietnam öröksége - Irak árnyéka
- Szex, szerelem, testiség a szocializmusban
- Balatonederics: A fekete kastély kísérteties históriája
- Variációk Fidel Castro likvidálására
- Kossuth „búcsúja” prózában és versben
- Megmentésre váró hungarikumok
- Különös középkori gyógymódok: menyéthere és varázsigék 09:05
- Jön a részleges napfogyatkozás, mi pedig jövünk az ehhez kapcsolódó mítoszokkal tegnap
- Szent Teréz teste több mint 400 év után is épségben: tudósok vizsgálják a csodát tegnap
- Átírja a múltat a nemek szerinti régészet? tegnap
- Álom és rémálom között – A Tanácsköztársaság árnyékában tegnap
- Véres billentyűk: Az elefántcsont-kereskedelem rejtett ára tegnap
- A rabszolgaság eltörléséhez hosszú út vezetett az Amerikai Egyesült Államokban tegnap
- Tudósok azt állítják, az ember jóval előbb tudott beszélni, mint azt eddig feltételezték tegnap