Hatásos lehetett a középkori vizelet-diagnózis
2008. május 13. 17:00
Már a középkorban is komoly hagyománya volt annak, hogy az orvosok a vizeletük alapján diagnosztizálták a betegeket. Londoni kutatók szerint a módszert akár ma is alkalmazhatnák.
Korábban
A középkori feljegyzések szerint a kor orvosai betegeik diagnosztizálása során a fény felé tartották vizeletüket tartalmazó üvegcsét, majd annak színe alapján döntöttek a szükséges kúráról. Az angol kutatók most a Nature magazinban megjelent cikkükben számoltak be ennek modern vonatkozásairól, és az emberi vizeletben található metabolitokat, vagyis az anyagcsere folyamán keletkező anyagokat igen hatásos vizsgálati tényezőnek minősítették.
A középkorban a betegek diagnosztizálásánál nagyon kevés eszköz állt az orvosok rendelkezésére, így a vizelet színe, illata és sokszor íze alapján próbálták megállapítani, hogy a páciensnek mi baja lehet. Az egyik korabeli orvosi segédkönyvből azt is megtudhatjuk, hogy nagyjából 20 különböző színű vizeletet tartottak nyilván.
A vizelet-diagnosztikát a középkor hajnalán, i.sz. 500 körül kezdték alkalmazni, és egészen a modern orvoslás hajnaláig, azaz nagyjából a reneszánsz koráig (van ahol még jó pár évszázadig) éltek vele.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Új funkciót kapnak a Ruhr-vidék templomai 16:57
- Őskori emberi DNS-t találtak európai barlangok falain 15:43
- Előkerült egy hirosimai túlélő eddig ismeretlen visszaemlékezése 13:43
- Mesterséges intelligenciával rekonstruálják az ókori kínai bambusztekercseket 11:55
- Árverésre kerül I. Erzsébet újra azonosított borostyán portréja 09:18
- 3D-ben rekonstruáltak egy ókori római víztározót Spanyolországban 08:04
- Újra látogatható Habsburg Miksa egykori trieszti kocsiútja 06:35
- Befejeződött a lajosmizsei Pusztatemplom középkori romjainak állagmegóvása tegnap














