2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Árverésre kerül I. Erzsébet újra azonosított borostyán portréja

2026. június 27. 09:18 Múlt-kor

Újra azonosítottak egy 16. századi, I. Erzsébet angol királynőt ábrázoló ritka borostyán medált, amely az uralkodó életének utolsó éveit örökíti meg. A londoni Sotheby's aukciósház tudományos vizsgálatokkal támasztotta alá a reneszánsz ékszer eredetiségét, amelynek feltárása kivételes bepillantást enged a kora újkori poroszországi borostyánművesség és a Tudor-kori udvari propaganda történetébe.

Árverésre kerül I. Erzsébet újra azonosított borostyán portréja
Fotó: Sotheby's

Július elején különleges darab kerül árverésre Londonban: a Sotheby’s egy olyan borostyánmedált kínál eladásra, amely a kutatások jelenlegi állása szerint I. Erzsébet angol királynő uralkodásának utolsó éveiben készülhetett.

A műtárgy története azért különösen figyelemre méltó, mert néhány hónappal ezelőtt még egészen másként tekintettek rá. A medált tavaly ősszel egy edinburgh-i árverésen vásárolták meg viszonylag szerény összegért, mivel akkor még nem azonosították reneszánsz eredetű tárgyként, és korábbi kiállítási múltja sem volt ismert.

A fordulatot az hozta, hogy a műtárgy részletes történeti és anyagvizsgálaton esett át. Mikroszkópos elemzések és röntgenfluoreszcens vizsgálatok alapján a szakértők arra jutottak, hogy a készítési technika megfelel a 16. század végének. A medált a feltételezések szerint a königsbergi borostyánfaragó hagyományhoz köthető mesterek valamelyike készíthette.

A tárgy központi eleme egy aprólékosan kidolgozott portré, amelyet egy 1592-es metszet alapján alkothattak meg. A kompozíció külön érdekessége, hogy a készítő nem egyszerűen másolta az ismert ábrázolást: módosításokat is végzett rajta, például Tudor-rózsával egészítette ki a királynő megjelenítését.

A szakértőket nemcsak maga a portré foglalkoztatja. A faragás egy szív alakú borostyántömb belsejében található, és jelenleg sem teljesen egyértelmű, milyen anyagból készült az eredeti miniatűr. Az eddigi vizsgálatok kizárták a csont és az elefántcsont használatát, így az egyik lehetséges magyarázat szerint fehér borostyánból alakíthatták ki.

A medál hátoldala is hordoz jelentést: egy papagáj látható rajta, amely a reneszánsz ikonográfiában gyakran kapcsolódott Szűz Máriához. Ez különös párhuzamot teremt I. Erzsébet uralkodói önképével is, hiszen királynőként tudatosan építette a „Szűz Királynő” alakját.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Melyik évben gyilkolták meg Julius Caesart?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár