2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Befejeződött a paraguayi San Lorenzo Mártir-templom restaurálása

2026. június 26. 12:43 Múlt-kor

Közel nyolc évig tartó, átfogó restaurálási munkálatok után befejeződött Paraguay egyik legrégebbi vallási műemléke, az altosi San Lorenzo Mártir-templom helyreállítása.

Befejeződött a paraguayi San Lorenzo Mártir-templom restaurálása

Az Asuncióntól mintegy hatvan kilométerre fekvő, 2017-ben nemzeti kulturális örökségvédelmi helyszínné nyilvánított templom felújítása 2018-ban vette kezdetét. A paraguayi Közmunkaügyi és Hírközlési Minisztérium (MOPC) Történelmi Örökségvédelmi Osztályának új vezetője, Ana Butlerov tájékoztatása szerint a projekt a közelmúltban a fa nyílászárók és oldalbejáratok rekonstrukciójával zárult.

A több fázisban zajló állagmegóvás különlegessége, hogy a munkálatok alatt a hitéleti és közösségi funkciók zavartalanul működtek. A szakemberek a vastag festékrétegek alatt rejtőző eredeti felületeket fotogrammetriai dokumentáció és anyagtudományi elemzések segítségével tárták fel, majd a hiányzó részeket korhű faanyagokkal pótolták.

A projekt legkritikusabb és legösszetettebb szakasza a paraguayi gyarmati barokk egyik legjelentősebb példájaként számon tartott főoltár megmentése volt. Myrian Mármol, a projekt korábbi vezetője a feltárás megkezdésekor arra figyelmeztetett, hogy az 5,5 méter magas és 3,75 méter széles faoltárt a termeszek és a nedvesség szinte teljesen felemésztették.

A több mint egy évszázada érdemi karbantartás nélkül álló struktúrát a restaurátorok több mint háromszáz darabra bontották szét, hogy elvégezzék a kártevőmentesítést és a szerkezeti megerősítést. A három évig tartó folyamat során a későbbi átfestések és lakkrétegek eltávolításával sikeresen visszanyerték a műtárgy eredeti polikróm festését, felszínre hozva az évszázadokig rejtett ornamentális részleteket és a Szent Józsefet, Szent Lőrincet, Szent Rókust, valamint Szűz Mária mennybevételét ábrázoló faragványokat.

A San Lorenzo Mártir-templom a dél-amerikai kontinens európai megtelepedésének és az őslakosok evangelizációjának egyedülálló mementója. A tizenhatodik században a guarani indiánok területén alapított ferences misszió kulcsszerepet játszott a fiatal asuncióni spanyol gyarmati központ védelmében és kulturális integrációjában.

Az épület a független Paraguay történelmének legpusztítóbb konfliktusa, a demográfiai katasztrófát okozó paraguayi háború (vagy a Hármas Szövetség háborúja, 1864–1870) után jelentős újjáépítésen esett át. Az MOPC szakértői szerint az altosi komplexum feltárása azért bír kiemelkedő jelentőséggel, mert a település tekinthető a paraguayi fafaragó kézművesség szülőhelyének. A ferences hagyományok, az európai barokk esztétika és a helyi guarani mesterek tudásának fúzióját tükröző oltárkép megmentése precedenst teremt a régió további veszélyeztetett műemlékeinek, köztük a tervezett Virgen de las Mercedes-templom jövőbeli szakszerű helyreállításához.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Melyik évben gyilkolták meg Julius Caesart?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár