Az NDK egyik legnagyobb műkincslopásának tárgyai kerülhettek elő
2019. december 9. 16:15 MTI
Négy évtizeddel ezelőtt ellopott festmények kerülhettek elő Németországban. Az egykori Német Demokratikus Köztársaság (NDK) területéről ellopott öt alkotás eredetiségét jelenleg egy berlini laboratóriumban vizsgálják.

A gothai Friedenstein-kastély (kép forrása. handelsblatt.com)
Korábban
A gothai kastélymúzeumból 1979 decemberében lopták el a festményeket, köztük a flamand Frans Hals (1582-1666) és Anthony van Dyck (1599-1641) műveit. Az eset az NDK egyik legnagyobb műtárgylopásaként vonult be a történelembe.
Nevüket elhallgató emberek egy ügyvéden keresztül vették fel a kapcsolatot a kastély alapítványával 2018 júliusában, azt állítva, hogy náluk vannak a képek, ám nem tudják megfelelő módon igazolni, hogy az alkotások miként kerültek hozzájuk.
Idén szeptemberben aztán sikerült megállapodni a képek visszajuttatásának menetéről. A Berlini Állami Múzeumok szakértői jelenleg a festmények eredetiségét vizsgálják.
A berlini rendőrség szóvivőjének pénteki közlése szerint két német férfi ellen folyik jelenleg nyomozás zsarolás és műtárgylopás gyanúja miatt a festményekkel összefüggésben. A rendőrség csütörtökön razziákat is tartott szerte Németországban.
Az értékes festményeket 1979. december 14. viharos éjszakáján lopták el és az elkövetők legalább egyike mászóvasat használva jutott be a kiállítótérbe. Mindössze néhány nappal később aktiváltak volna egy teljesen új riasztórendszert a kastélymúzeumban.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- A másfél évszázadnyi török uralom mérlege
- Tell Vilmostól Newtonig: a történelem hét leghíresebb almája 17:26
- Rákosi és Kádár börtönében is raboskodott Mensáros László 16:31
- Klímaváltozás miatt néptelenedhetett el az ókori Egyiptom egyik legtermékenyebb régiója 15:37
- Rosszul olvashatta le metronómját Beethoven, innen származhatnak lehetetlenül gyors darabjai 14:26
- Botticelli egyik legjobb állapotú festménye kerül kalapács alá 13:05
- A török világ végét jelentette Magyarországon a karlócai béke 12:30
- Fej nélküli, életnagyságú ókori nőszobrokra bukkantak Görögországban 11:57
- Magyar antropológusok vizsgálják egy Kazahsztánban előkerült hunkori harcos maradványait 11:19