Szardínia rejtélyes civilizációja: A nurági kultúra öröksége
2025. március 3. 16:54 Múlt-kor
A Földközi-tenger második legnagyobb szigetén, Szardínián elveszett civilizáció nyomai maradtak fenn, a nurágiak titokzatos kőtornyai, ősi rituáléi és mesterműveik mind fejlett, mégis rejtélyes társadalomról árulkodnak.

Nuraghe La Prisciona , Nuraghe falu Arzachena közelében, Szardínia (Forrás: Wikipedia / Heinz-Josef Lücking / CC BY-SA 3.0 de)
Korábban
Szardínia, a Földközi-tenger második legnagyobb szigete, kevéssé ismert, de lenyűgöző civilizáció emlékeit őrzi. Ennek a kultúrának a nyomai csodával határos módon fennmaradtak az évezredek során. A bronzkor és a korai vaskor idején, i. e. 1800–1700 és i. e. 800 között, amikor Egyiptomban még az utolsó piramisokat építették, Szardínián virágzó kultúra, gazdag nép élt, amely távol maradt a többi mediterrán kultúrától. Ők voltak a nurágiak, akik masszív, erődszerű kőtornyokat emeltek, a híres nuragheket.
A szigeten mintegy 8000 ilyen misztikus kőépítmény található, némelyik eldugott, nehezen megközelíthető helyeken, a természet sűrűjében rejtőzve. Bár a nurágiak nem hagytak hátra írott emlékeket, építészeti tudásuk figyelemre méltó. Az idők során egyre kifinomultabb technikákat alkalmaztak, különösen a tholos-építésmódot – ennek lényege, hogy a köveket körkörösen, fokozatosan szűkülő kőrben rakták egymásra, mígnem kupolás szerkezet jött létre.
Ez a békés, központi hatalom nélküli társadalom egymástól függő falvakba szerveződött, és főként állattenyésztéssel, valamint gabonafélék, szőlő és gyümölcs termesztésével foglalkozott. A nurágiak mesterei voltak a bronzművességnek is: számos bronzfigura, úgynevezett bronzetti maradt fenn, amelyek betekintést nyújtanak mindennapi életükbe. Ezek közé tartozik például a különleges szobor, amely egy férfit ábrázol, amint áldozati kenyereket, focacciákat visz a vállán.
A nurági temetkezési szokásokat a bikafej alakú megalitikus sírok, az úgynevezett "óriások sírjai" tükrözik. Ezek arra utalnak, hogy a közösség kollektív temetkezést alkalmazott, társadalmi rangtól, kortól és nemtől függetlenül. A Kr. e. 12. századtól kezdve a vallási rítusok egyre nagyobb szerepet kaptak, különösen a vízzel kapcsolatos szertartások. Ezt bizonyítják azok a szent kutak és szökőkutak, amelyeket a nurágiak ebben az időszakban építettek.

Lenyűgöző örökség
A nurági civilizációt sokáig háttérbe szorították, de a 20. század második felétől egyre inkább felkeltette a kutatók érdeklődését. Szardínia hegyei és síkságai között szétszórtan található emlékeik a mai napig ámulatba ejtik a régészeket.
De milyen volt ez a különleges nép, amely egyenlőségre törekedett, és hosszú ideig elszigetelten élt a szigetén? Hogyan éltek, miben hittek, és milyen rítusokat követtek? Mi magyarázza több mint egy évezreden át tartó virágzásukat, majd hanyatlásukat? A nemzetközi régészek és kutatók mind a terepen, mind a laboratóriumokban azon dolgoznak, hogy megfejtsék a nurágiak titkait.
Az inrap.fr cikke alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


30. A „harmadik világ”
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Elefántokra vadásztak és férfiakat megszégyenítő módon harcoltak a dahomey-i amazonok
- Az ékszerek és a tigrisek megszállottja volt a britek ellen harcoló Tipu szultán
- Pol Pot a földi poklot hozta el Kambodzsának, a vörös khmerek iszonyú rémtetteket követtek el
- Ellensége jégtömbbe fagyasztott fejét órákon át "hallgatta ki" a karibi diktátor
- Nem mutatott megbánást Gandhi merénylője
- A második világháború végére Hongkong lakossága csaknem a harmadára zsugorodott
- A függetlenség kikiáltásával sem kerülhette el végzetét Rhodézia fehér uralmon alapuló rendszere
- India függetlenségének kikiáltásakor nem volt hajlandó nyilatkozni a csalódott Gandhi
- Míg Gandhi a szellemi, Nehru a mozgalmi vezetője volt az indiai függetlenségi törekvéseknek
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa 18:05
- Egy ledér nő, akit szentként tiszteltek 17:39
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé 16:53
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború 16:11
- Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája 15:11
- Öt keresztes hadjáratot is visszavertek Luxemburgi Zsigmond legnagyobb ellenségei, a husziták 14:20
- Kelta települést találtak az elképesztő kincs közelében 13:11
- A Föld legmélyebb kútja - a mélyfúrás története 12:12