Cavour, Camillo
2005. augusztus 10. 13:01
1830-ban Genovában találkozott Anna Giustiniani Schiaffinóval, aki a demokratikus és köztársasági eszmék híveként szalonjában a carbonari-mozgalom tagjait látta vendégül. E forradalmárok vezetője Mazzini volt. Piemont lett az egyesítési törekvések kiindulópontja, a liberálisok is ide gyűltek. Cavourra erősen hatott az 1830-as párizsi forradalom, amely elkergette a Bourbonokat, s felkeltették figyelmét Benjamin Constant és Francois Guizot liberális eszméi is. Továbbra is szemben állt az arisztokráciával s az egyházzal, saját társadalmi csoportjával. Rendőrségi megfigyelés alá került, majd 1831-ben leköszönt tiszti rangjáról. A családi birtok intézője s egy Torino környéki község polgármestere lett. Szociális kérdések felé fordult, emlékiratot írt a piemonti szegénységről. Eljutott Párizsba és Londonba, s a parlamenti rendszereket, a gazdaság és társadalom változásait tanulmányozta. A forradalom és a reakció közt a középutat választotta, elvetve a szélsőségeket.
1835-ben hazatért, s írásaival hírnevet, vállalkozásaival vagyont szerzett. Gazdasági javaslatai, vasútépítési tervei a politikai reform irányába mutattak. Mikor Károly Albert már királyként lazított a sajtó ellenőrzésén, Cavour létrehozta a Risorgimento című lapot, mely a reformtörekvések fóruma lett, alkotmányt követelt és háborút az északon uralkodó Ausztria ellen.
Az egyesítő taktikus |
1853-ban kezdődött a krími háború, a részvétel kérdésében az állam vezetése megoszlott. Cavour a háború mellett döntött, s 15 ezer katonát küldött a Krímbe, így Szárd-Piemont a győzelem után részt vehetett a párizsi béketárgyalásokon. Ott sikerült napirendre tűznie Itália felszabadítását, s ehhez a francia császár támogatását is megszerezte. Meggyőzte III. Napóleont: Ausztria visszaszorításával juthat országa ismét vezető európai szerephez. 1858-ban megállapodott vele, hogy egy év múlva megtámadják Ausztriát. Anglia a béke mellett volt, tartva a franciák erősödésétől, de Ausztria ultimátuma, amely a piemonti hadsereg leszerelését követelte, megmentette Cavour terveit. Érvénybe lépett a francia-piemonti szerződés, s Magentánál és Solferinónál megverték Ausztriát. Ám a császár gyors fegyverszünetet kötött, a zürichi békében Velence Ausztriáé maradt, Lombardia a franciáké lett. Cavour tiltakozásul lemondott, ám az Itáliában kitört forradalmak elzavarták a hercegeket s pápai legátusokat.
A király visszahelyezte Cavourt a hatalomba, aki ezután elérte, hogy a közép-itáliai államokat s a Szicíliai Kettős Királyság egy részét Piemonthoz csatolják, de Savoyát és Nizzát a franciáknak kellett adniuk. Ezt a nizzai Garibaldi zokon vette, s (Cavour támogatásával) Szicíliában a "marsalai ezerrel" partra szállt, majd megdöntötte a Bourbonok dél-itáliai uralmát. Ekkot Cavour az egyházi államba küldte csapatait, azok Castelfidardónál szétverték a pápa katonáit. A radikális és mérsékelt irányzat hol versengett, hol összebékült, Cavour a jog és rend őreként fellépve megvédte a pápa utolsó birtokát, s sereget küldött Garibaldi féken tartására. A két irányzat nem szakított, de a garibaldisták lassan kiszorultak a közéletből. Cavour Rómát akarta fővárosnak, ez konfliktust jelentett a pápával. Az állam és egyház szétválasztásának híve volt, s csak szellemi pápaságot képzelt el. IX. Pius visszautasította érveit. Az összitáliai parlament 1861. március 17-én Torinóban Rómát fővárosnak, II. Viktor Emánuelt Olaszország királyának nyilvánította. Cavour nemsokára beteg lett és 1861. június 6-án Torinóban meghalt.
Velence egy porosz szövetségben viselt, nem túl sikeres háború után, az 1866-os bécsi békében, Dél-Tirol és Isztria ellenében került az olaszokhoz. III. Napóleon a pápa védőjeként lépett fel, s Rómát az olaszok csak a poroszok 1870-es, franciák feletti győzelmekor foglalták el. Cavour nem érte meg a teljes olasz egységet, de nemzetet teremtett.
(Múlt-kor/Panoráma-Sajtódatbank)
Támogasd a szerkesztőségét!
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.