Ókori nőgyógyászat a piramisok árnyékában: orvosnők, mítoszok és meglepő kezelések az ősi Egyiptom földjén
2025. október 13. 17:10 Múlt-kor
A nőgyógyászat már az ókori Egyiptomban is meglehetősen fejlett volt. Ami viszont ennél is meglepőbb: női orvosok is működtek a régióban. Ebben a cikkben az egyiptomi orvoslás legfontosabb eszközeiről, illetve az első női orvos életéről kaphatnak pontosabb képet az olvasók.

Illusztráció Peseshet-ről (Forrás: AI)
Korábban
Az első női orvos: Peseshet
Az ókori Egyiptomban a nőgyógyászatnak nemcsak múltja, hanem arca is volt: Peseshet, az első név szerint ismert női orvos. Kr. e. 2500 körül élt és bár életéről sajnos keveset tudunk, léte önmagában bizonyítja: nők is lehettek orvosok ebben az az ókori civilizációban.
Az egyiptomi nőgyógyászat alapvetése
A Kahun nőgyógyászati papirusz (Kr. e. 1825) tanúsága szerint az egyiptomi orvosok a női test működését a méh állapotával hozták összefüggésbe. Egy helyen például azt írja, hogy a szem- és nyakfájdalmat „a méh váladéka” okozza. A probléma megoldására tömjén, olaj és libazsír keverékét, valamint szamármáj fogyasztását javasolták. Bár ez mai szemmel különösnek tűnhet, valóban azt bizonyítja, hogy az egyiptomi orvoslás az emberi testet egy egységként kezelte.
Fokhagyma a termékenység szolgálatában
Az egyiptomi orvosok meglepő kreativitással közelítettek a termékenység kérdéséhez. Egy fennmaradt papirusz például egy igencsak érdekes termékenységmegállapítási-módszert jegyzett le. Az írás szerint gyakran javasolták gyermekáldás előtt álló nőknek, hogy elalvás előtt helyezzenek fokhagymagerezdet a hüvelyükbe. Ha reggel fokhagymaillatú volt a leheletük, akkor az azt jelentette, hogy termékenyek. Lucy Inglis kutató szerint a módszer nem volt teljesen megbízhatatlan: a fokhagyma kénvegyületei ugyanis valóban áthatolhatnak a szájüregbe, ha a reproduktív rendszer egészségesen működik.
Amikor a férfiaknak is volt „menstruációs szabadságuk”
A Deir el-Medina nevű munkástelep közigazgatási feljegyzéseiben (ahol a fáraók sírjain dolgozó mesterek éltek) különös bejegyzések is találhatók: több férfi „hsmn”, vagyis menstruáció miatt hiányzott. Egy másik dokumentum gyorsan tisztázta az esetleges félreértéseket: kifejti, hogy bizonyos férfiak azért nem mentek dolgozni, mert a feleségük menstruált. Még az építésvezető Neferhotep is vett ki szabadságot a lánya havi vérzése idején.
Árpa és vizelet: az első terhességi teszt
A Kr. e. 1350 körül keletkezett Berlini Papirusz tartalmazza a világ legrégebbi ismert terhességi tesztjét. A módszer a következő volt: több napon keresztül árpa-és búzamagokat áztattak a nő vizeletében. Ha a magok kicsíráztak, az azt jelentette, hogy a nő várandós. Ha az árpa nőtt ki először, fiút vártak; ha a búza, lányt. Ha egyik sem hajtott ki, azt úgy értelmezték, hogy a nő nem várandós. A kísérletet 1963-ban megismételték – és az esetek 70%-ában tényleg működött. A terhességi hormonok tehát valóban serkenthetik a csírázást.
Az ókori Egyiptom orvosai
Peseshet és kortársai az emberiség első nőgyógyászai voltak. Gyakorlatukban a vallás, a tudomány és a gyógyítás még egységet alkotott. A fokhagyma, az árpamag és a libazsír ma talán mosolyt csal az arcunkra, de ezek a módszerek azt mutatják: az ókori nőgyógyászat már a piramisépítések idején is a női test mély tiszteletén alapult.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- Megkezdődött a Raffaello-lodzsák restaurálása a Vatikánban 18:12
- Kizárólag nőket temettek egy dél-afrikai őskori temetőbe 17:19
- Új sorozat elemzi az amerikai alapító atyák örökségét 16:27
- Leomlott a mexikói Ihuatzio piramisának egy része 15:12
- Elvis Presley utolsó koncertjén is időutazót láttak 13:53
- Ősi DNS-kutatás cáfolja Pompeji ikonikus emberi történeteit 13:02
- Marlene Dietrichről rendez életrajzi filmet Agnieszka Holland 12:17
- Matisse művészete még Yves Saint Laurent-t is megihlette 11:53













