Az amerikaiak zsarnoknak, szigetországi alattvalói pedig őrültnek tekintették III. Györgyöt
2024. szeptember 17. 14:20 Borus György
Korábban
Látlelet: betegségek sora
Történelmi szempontból III. György első betegségének az időszaka volt a legfontosabb és legdrámaibb. Erről szól az 1994-ben készült György király című film is. Az uralkodó 1788 novemberében annyira rosszul volt, hogy már a halálhírét keltették. Decemberben az államtanács (Privy Council) és egy parlamenti bizottság elé hívták a király orvosait, hogy kiderítsék, mire számíthatnak.
Az uralkodóval elég rossz viszonyban lévő walesi herceg köré csoportosuló ellenzéki politikusok reménykedve várták, hogy a trónörökössel együtt hatalomra kerüljenek. A régensi kormányzásról szóló törvényjavaslatot már a Lordok Házában tárgyalták, amikor február elején a király állapota váratlanul javulni kezdett. Elméje kitisztult, márciusban pedig már újra ellátta uralkodói feladatait.
III. György uralkodása során nem ez volt az első „régensválság” (Regency Crisis). 1765-ben is volt egy hasonlóan drámai politikai helyzet. A király ebben az évben is beteg volt, azzal a különbséggel, hogy ekkor a fizikai tüneteket mentális zavarok egyáltalán nem kísérték. III. György annyira magánál volt, hogy felelős módon ő maga javasolta a régensi kormányzásról szóló törvényjavaslat beterjesztését arra az esetre, ha betegségéből nem épülne fel.

Csak halála után, a többi négy periodikus betegség ismeretének a fényében kezdtek el arról pletykálni, hogy III. Györgynek már biztosan 1765-ben is elborult az elméje, csak azt szándékosan eltitkolták. A XIX. századi whig történészek ezt már tényként kezelték. Így alakult ki az a közhiedelem, hogy a király gyakorlatilag egész életén át visszatérő elmebajtól szenvedett.
III. György furcsa betegsége 1801-ben és 1804-ben újra kiújult két-két hónapra. Az utolsó roham, ami egyben uralkodásának végét is jelentette, 1810 októberében kezdődött. A walesi herceg, a későbbi IV. György 1811 februárjától régensként kormányozta Nagy-Britanniát egészen apja 1820 januárjában bekövetkezett haláláig. Tévhit, hogy III. György 1810 után végleg elmebeteggé vált volna. A hetvenes éveiben járó uralkodót látásának és hallásának teljes elvesztése, valamint az időskori szellemi és testi leépülés tette alkalmatlanná feladatainak ellátására.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Őskor
- Kizárólag nőket temettek egy dél-afrikai őskori temetőbe
- Új kutatások tisztázzák Stonehenge építésének pontos technikáit
- Orrszarvúfogakat használtak szerszámként a neandervölgyiek
- Ősi bánya bizonyítja a kínai bronzkor önálló fejlődését
- Feltárták Stonehenge ötezer éves prototípusát
- DNS-vizsgálatokkal igazolták az 5500 évvel ezelőtti szibériai pestisjárványt
- Széchenyi Zsigmond életét bemutató kiállítás nyílt a Szántódpusztai Majorságban 20:34
- Megkezdődött a Raffaello-lodzsák restaurálása a Vatikánban 18:12
- Kizárólag nőket temettek egy dél-afrikai őskori temetőbe 17:19
- Új sorozat elemzi az amerikai alapító atyák örökségét 16:27
- Leomlott a mexikói Ihuatzio piramisának egy része 15:12
- Elvis Presley utolsó koncertjén is időutazót láttak 13:53
- Ősi DNS-kutatás cáfolja Pompeji ikonikus emberi történeteit 13:02
- Marlene Dietrichről rendez életrajzi filmet Agnieszka Holland 12:17

















