2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Ókori edzőtermi bérletre bukkantak Egyiptomban

2026. április 23. 15:15 Múlt-kor

Egyiptomi régészek egy különleges papirusztöredékre bukkantak, amely talán a világ legrégebbi ismert edzőtermi tagsága lehet. A közel 1800 éves, görög nyelvű dokumentum betekintést enged a római uralom ideje alatti sportélet szervezettségébe is.

1800 éves edzőtermi bérletre bukkantak Egyiptomban
1800 éves edzőtermi bérletre bukkantak Egyiptomban (Forrás: GreekReporter Archiv)

A lelet Oxürhünkhosz környékéről került elő, abból a térségből, amely híres kivételes mennyiségű ókori iratáról. A száraz levegő évszázadokon át megőrizte a papiruszokat, így ma levelek, hivatalos iratok, sőt irodalmi művek töredékei is tanulmányozhatók.

A szöveg görögül íródott, ami Nagy Sándor és utódai hatására a keleti mediterrán térség közös nyelve volt. A papirusz egy Herminosz nevű férfiról szól, aki feltehetően hivatásos ökölvívó volt. A dokumentum alapján egy olyan társasághoz tartozott, amely Héraklész tiszteletéhez kapcsolódott.

Az első sportolói „szakszervezet”: a Szinodosz Xüsztiké

A Szinodosz Xüsztiké egy profi liga vagy szakszervezet volt az ókori sportolók (ökölvívók, birkózók és pankratiasták) számára. Ezek a sportolók utaztak, versenyeztek, és ebből éltek. A papirusz szerint Herminosz miután befizette a díjat, ennek a közösségnek a tagja volt.

A papirusz egyik legérdekesebb részlete, hogy pénzügyi tranzakcióra utal. Úgy tűnik, hogy ezek a szervezetek rendszeres hozzájárulást vártak el tagjaiktól a működésükhöz.

A szöveg arra utal, hogy magas fokú szervezettséggel rendelkeztek: világos felépítésük, szabályrendszerük és díjaik voltak, hasonlóan egy mai szakmai szervezethez. A feljegyzésből kirajzolódik, hogy a sport nem pusztán szórakozás volt, hanem jól szervezett, szabályokkal és adminisztrációval működő terület.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Melyik évben gyilkolták meg Julius Caesart?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár