Tízezrek nézték előben a „Nemek csatáját”
2019. szeptember 20. 12:05 Múlt-kor
„Ne értsenek félre, szeretem a nőket, a hálószobában és a konyhában is” – az 55 éves Bobby Riggs egy sajtótájékoztatón így foglalta össze a szebbik nemről alkotott véleményét nem sokkal a „Nemek csatájára” keresztelt történelmi teniszrangadó előtt. Riggs magabiztos volt, de egy 29 éves hölgy, bizonyos Billie Jean King mindent a feje tetejére állított.
Korábban
Billie Jean 11 évesen váltott a szoftballról a teniszre, miután szülei azt tanácsolták neki, hogy az utóbbi sokkal nőiesebb sport. A váltás jól sikerült, Billie Jean szédületes karriert futott be, 39 Grand Slam-győzelemig jutott. 1972-ben a világranglista első helyezettjeként pályafutása csúcsára ért. Amellett, hogy remek teniszező volt, kiállt a női teniszezők egyenlő jogaiért, követelve a fizetésbeli különbségek eltörlését a női és férfi sportolók között. Billie Jean még az 1973-as US Open bojkottját is kilátásba helyezte.
Bobby Riggs az 1930-as és 40-es években a legjobb amerikai teniszezők között volt, akinek 1939-ben sikerült Wimbledonban is diadalmaskodnia. Évtizedekkel később, 1973-ban a női teniszezők mozgolódására felfigyelő veterán Riggs gondolt egyet és elhatározta, hogy egy teniszmérkőzésre hívja ki az egyik ünnepelt női teniszezőt, hogy annak legyőzésével bizonyítsa a férfiak felsőbbrendűségét.
A nagy ütközet előjátéka Riggs szempontjából sikerrel zárult. A kaliforniai Ramonában, 1973. május 13-án rendezett összecsapáson az 55 éves Riggs lemosta a pályáról a világelsők között számon tartott 30 éves ausztrál sztárt, Margaret Courtot. A meccs után Riggs, aki magát „hímsoviniszta disznóként” emlegette, a következőket nyilatkozta: „Most már Kinget akarom. Bármin hajlandó vagyok játszani vele, agyagon, füvön, fán, betonon, márványon, de még gördeszkán is.”
A nagy ütközetnek a houstoni Astrodome adott helyett 1973. szeptember 20-án. A stadion megtelt, több mint 30 ezren voltak kíváncsiak Riggs és King összecsapására, amely a mai napig legmagasabb látogatottságú amerikai teniszmérkőzésként van számon tartva az USA-ban. A párviadalt természetesen a televízió is közvetítette; 50 millióan nézték az Egyesült Államokban és 90 millióan világszerte. A mérkőzés igazi show-ként indult: King úgy vonult be, mint Kleopátra; a teniszcsillagot félmeztelen, kidolgozott izomzatú, rabszolgának öltöztetett férfiak szállították az arénába, míg Riggs egy fotómodellek vontatta díszes riksán érkezett.

A pályán King nem kegyelmezett, a „hímsoviniszta disznót” 6-4,6-3, 6-3-as eredménnyel küldte az öltözőbe. Mielőtt elhagyta a pályát Riggs, ezt súgta King fülébe: „Alábecsültelek téged.” A női egyenjogúságáért folyó küzdelem egy új szintre lépett.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Szovjetunió
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában?
- A korabeli sajtó szerint Spanyolországba menekült Sztálin legkegyetlenebb bizalmasa
- Rejtélyek övezik a világbajnok orosz sakkozó halálát
- Reagan csillagháborús terve gazdaságilag térdre kényszerítette a Szovjetuniót
- A Horthy-korszakban és a kommunista diktatúra alatt is megtalálta a számításait Szekfű Gyula
- Közel száz év után kerültek haza a 48-as lobogók
- Szuszlov, a szovjet „másodtitkár”
- A Föld legmélyebb kútja - a mélyfúrás története
- Elfeledett sorsok: spanyol matrózok a szovjet gulágon (folytatás)
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- Esküdt szűz nők, akik férfiként élnek 16:17
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20