A brit kapitulációt rögzítő Washington-levelet mutatnak be Londonban
2026. június 24. 09:23 Múlt-kor
Első alkalommal láthatja a közönség Londonban azt a George Washington által aláírt levelet, amelyben az amerikai főparancsnok elfogadta a brit csapatok megadását a yorktowni csatát követően. A dokumentum az amerikai függetlenségi háború egyik meghatározó fordulópontját örökíti meg, és közvetve hozzájárult az Egyesült Államok függetlenségének nemzetközi elismertetéséhez is.

(Forrás: Wikipédia / Közkincs)
Korábban
1781 októberében, a virginiai Yorktownnál elszenvedett brit vereség után George Washington aláírta azt a levelet, amelyben hivatalosan is elfogadta a brit hadsereg megadását. A dokumentum nemcsak az amerikai függetlenségi háború végének kezdetét jelentette, hanem elindította azt a diplomáciai folyamatot is, amelynek eredményeként Nagy-Britannia 1783-ban a párizsi békeszerződésben hivatalosan elismerte a tizenhárom észak-amerikai gyarmat függetlenségét.
A levelet a londoni Kew negyedben működő Nemzeti Levéltár (The National Archives) Revolution 250: America's Independence Story, 1763–1783 című kiállításán mutatják be. Sean Cunningham, a tárlat kurátora szerint a levél azt a történelmi pillanatot rögzíti, amikor a brit vezetés számára nyilvánvalóvá vált, hogy kénytelen lemondani a későbbi Egyesült Államokat alkotó tizenhárom észak-amerikai gyarmatról, ezzel gyakorlatilag elismerve a Függetlenségi Nyilatkozatban megfogalmazott elszakadási törekvések visszafordíthatatlanná válását.
A Washington által aláírt levelet eredetileg Charles Cornwallis brit altábornagynak adták át, aki a háború után essexi birtokára, Audley Endbe vitte. A dokumentum nagyjából egy évszázadon keresztül a családi levéltárban maradt, csak 1880-ban került a brit állami levéltár elődjének gyűjteményébe.
A kiállítás kurátora szerint a rövid, lényegre törő levél rendkívüli történelmi következményekkel járt, hiszen olyan tárgyalási folyamatot indított el, amely alapjaiban formálta át az Atlanti-óceán két partjának politikai viszonyait. A tárlat ugyanakkor nemcsak az amerikai függetlenség történetét mutatja be, hanem arra is törekszik, hogy brit és amerikai nézőpontból egyaránt érzékeltesse a konfliktus összetettségét és hosszú távú hatásait.
A kiállításon a washingtoni levél mellett számos további, az amerikai államalapítás történetéhez kapcsolódó dokumentum is látható lesz, köztük a bélyegtörvény, a teatörvény, a bostoni teadélután eseményeit bemutató korabeli beszámolók, valamint az amerikai Függetlenségi Nyilatkozat egyik korabeli példánya is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

kommunizmus
- Eltávolították a vorkutai GULAG-áldozatok ukrán emlékművét
- A Dialógus békecsoport történetét bemutató kiállítás nyílik Budapesten
- Állambiztonsági forrásokból kutatják az erdélyi magyar értelmiséget
- Diplomáciai vitát robbantott ki a szovjet katonai sírok áthelyezése Litvániában
- Archív videófelvétel dokumentálja a berlini fal utolsó hónapjait
- Elhalasztották a częstochowai egykori kommunista börtönépület eladását
- Továbbra sem lesz múzeum Tito hajója
- Hallgatás övezi a kínai kulturális forradalom hatvanadik évfordulóját
- Átnevezték és felszámolják a moszkvai Gulag Múzeumot
- Drograzzia során került elő egy ellopott Picasso-festmény 10:14
- A brit kapitulációt rögzítő Washington-levelet mutatnak be Londonban 09:23
- Lehetséges Artemisz-szobor töredékére bukkantak Bulgáriában 08:36
- Ismeretlen Szent Ágoston-prédikációkra bukkantak egy középkori kéziratban 08:11
- Krasznahorkai László is ott lesz Európa új irodalmi fesztiválján 06:51
- Online is kutathatóvá váltak Liszt Ferenc magánlevelei és naplói tegnap
- Érintetlen késő ókori szarkofágot nyitottak fel Horvátországban tegnap
- Savinio-idézet került egy milánói múzeum falára tegnap













