Összeomolhat a Szent Sír bazilika fölötti kolostor
2008. október 14. 14:59 Háárec
Ha a teljes felújítás nem kezdődik meg idejében, összeomolhat az épület, amelynek tulajdonjogát máig vitatja az etióp ortodox, illetve a kopt egyház.
Korábban
Az etióp ortodox szerzetesek által lakott és turisták által is látogatott Deir al-Sultan kolostort életveszélyes állapotúnak minősítették a szakemberek. Az épület összeomlása komoly károkat okozna az alatta elhelyezkedő Szentsír-bazilikában is. A templom a kereszténység egyik legszentebb helye: az ugyanis a Golgotára, azaz Jézus keresztre feszítésének, illetve későbbi eltemetésének helyszínére épült.
Izrael vállalná a felújítási költségeket, ám ennek feltétele a két egyház közötti tulajdonjogi vita rendezése. A kolostor két kápolnájára és az etióp ortodox szerzetesek 26 apró cellájára a kopt egyház is tulajdonosi igényt tart, amelyet az ortodoxok nem ismernek el. Így a munkálatok egyelőre nem kezdődhetnek meg.
Matthias érsek, a jeruzsálemi etióp egyház vezetője közel két hete írt levelet az ügyben az izraeli belügyminisztériumnak, és a jeruzsálemi ügyekért felelős megbízottnak: abban az épület állapotán való sajnálkozás mellett a jövendő megállapodás lehetőségéről értekezett. Ráadásul azt is kifejtette, hogy felháborítónak tartják, miszerint Izrael feltételeket szab egy hasonló felújításhoz. Ennek ugyanis semmi köze ahhoz, hogy mi történik az épülettel. Az egyházi vezető a levélhez csatolta a műszaki jelentést: az az életveszélyes statika mellett az elektromos hálózat, és a csatornázás is katasztrofális állapotát hangsúlyozza.
Ez azonban nem az egyetlen vita: a Szent Sír-bazilika használatán ugyanis egy 1757-es felosztás szerint a görög ortodox, az örmény ortodox és a római katolikus egyház is folyamatosan vitázik, illetve abban szintén saját jogát érvényesítené az etióp, a kopt, és a szír ortodox egyház is. Az egyik legismertebb vita akkor robbant ki, amikor egy 19. századi létrát szerettek volna odébb tenni: ebben a mai napig nem sikerült megállapodni, így az még ma is eredeti helyén áll.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Nem voltak ritkák a drasztikus aszályok az újkori Magyarországon 10:10
- Kiterjesztett valósággal mutatják be a francia kulturális örökséget 09:17
- Új kötet elemzi V. Károly birodalmának ellentmondásait 07:03
- Sziklarajzok tárják fel a szibériai sámánok rituális portáljait tegnap
- Új funkciót kapnak a Ruhr-vidék templomai tegnap
- Őskori emberi DNS-t találtak európai barlangok falain tegnap
- Előkerült egy hirosimai túlélő eddig ismeretlen visszaemlékezése tegnap
- Mesterséges intelligenciával rekonstruálják az ókori kínai bambusztekercseket tegnap













