1958-ban elsüllyedt amerikai tengeralattjárót fedeztek fel Hawaii mellett
2020. március 13. 15:04 Múlt-kor
1958. május 28-án a USS Stickleback egy hidegháborús hadgyakorlaton vett részt a Hawaii-szigetcsoporthoz tartozó Oahu szigete mellett, amikor egy baleset következtében összeütközött a felette elhaladó rombolóval, és elsüllyedt. Most, 62 évvel később egy kutatócsapat 3300 méteres mélységben bukkant rá.
Korábban
A második világháborúban és a koreai háborúban is szolgáló, ám 1951 szeptemberében visszavonultatott és egyfajta kiképzőhajóként funkcionáló, Balao-osztályú USS Stickleback (SS-415) fedélzetén az 1958. május 28-i hadgyakorlat során elment az áram, és irányítatlanul süllyedni kezdett. Ekkor elrendelték a ballaszttartályok vészürítését, mire a hajó emelkedni kezdett, a felszínen pedig összeütközött a USS Silverstein rombolóval.
A baleset Oahu szigetétől 19 tengeri mérföldre történt. Az ütközés annyiban szerencsés volt, hogy a tengerészeket időben kimentették, a 95 méter hosszúságú, tíz torpedókiállással bíró Sticklebacket azonban már nem tudták megmenteni, rekeszeinek zömét elárasztotta a víz, így 1958. május 29-én 18.57-kor a tengerfenékre süllyedt. (Érdekesség, hogy a tengeralattjáró angol neve egy halrendet jelent, nevezetesen a pikóféléket, amelyekbe tartozik például a tengeri csikóhalak családja.)
A Sticklebacket két darabra szakadva megtaláló Lost 52 nevű projekt a múlt évben bukkant rá a japán bombázók által, 1944 februárjában, Okinava déli partjainál elsüllyesztett USS Graybackre is. De az ő érdemük az Alaszka partjainál eltűnt USS Grunion 77 évvel későbbi felfedezése is. Mindezidáig hat eltűnt tengeralattjáró nyomára bukkantak a csapat szakértői, akik az utóbbi időben tevékenységi körüket kibővítették az elsüllyedt második világháborús csatahajókra is.
A USS Stickleback egyike azon négy amerikai tengeralattjárónak, amely eltűnt a hidegháború évtizedeiben. Közülük már csupán egynek ismeretlen a holléte.
Érdekesség, hogy a tengerfenéken a valaha volt legmélyebben fekvő hajóroncsot, egy amerikai második világháborús rombolót tavaly fedezték fel a Fülöp-szigetek közelében egy másik projekt kapcsán. A 6200 méter mélyen fekvő maradványt mélyvízi drónokkal sikerült megtalálni, a kutatók pedig úgy vélik, a Fletcher-osztályú USS Johnston amerikai rombolóra bukkantak, amely a kulcsfontosságú Leyte-öbölbeli csata során süllyedt el 1944 októberében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20