Hány szeretője volt Mussolininek?
2025. március 21. 16:55 Múlt-kor
Bár Benito Mussolini a hagyományos családi értékek hirdetőjeként lépett a nyilvánosság elé, magánéletében számos szerelmi viszony tarkította kapcsolatait. A Duce titkos kalandjai, híres és elfeledett szeretői, valamint ezek politikai és személyes következményei árnyaltabb képet rajzolnak a fasiszta vezérről, mint amit a hivatalos történelemkönyvek mutatnak.

Benito Mussolini
Korábban
Leghíresebb szeretője Clara Petacci volt, a nála 29 évvel fiatalabb nő, aki végül egészen Mussolini haláláig mellette maradt – egészen konkrétan. Amikor ugyanis 1945 április 27-én néhány más fasisztával együtt menekülni próbáltak, partizánok elfogták és lelőtték őket. Holttesüket elrettentésül felakasztották Milánó főterén, a felbőszült tömeg pedig nem kímélte a halottakat: összeverték, meggyalázták a tetemeket.
De vajon boldogan éltek, amíg meg nem haltak?
Nem titok, hogy Rachele Guidivel kötött házassága alatt (polgári esküvőjük 1915-ben, egyházi pedig 1925-ben volt) a Duce rendszeresen fenntartott más kapcsolatokat is. Ezek között előfordultak alkalmi kalandok és hosszabb távú viszonyok is. Egyik legfontosabb partnere Margherita Sarfatti (1880–1961), zsidó származású újságíró és műkritikus volt, aki a korszak egyik legjelentősebb értelmiségi szalonját vezette, és Mussolini életrajzát is megírta.
A mellőzött szerető

Sarfatti 1922-ben alapította meg a Novecento nevű művészeti mozgalmat, amely a 20. század reneszánszaként próbálta pozicionálni magát. A mozgalom célja az volt, hogy a klasszikus művészeti formák modern átértelmezésével visszaállítsa Olaszország vezető helyét a művészeti világban. Bár Sarfatti érzelmileg kötődött Mussolinihez, a Novecento soha nem vált a fasizmus hivatalos művészeti irányzatává. Maga a Duce is nyíltan elutasította ezt az elképzelést, egy 1929-es magánlevelében ezt írta: „Az a próbálkozás, hogy elhitessék az emberekkel, hogy az önök Novecento mozgalma a fasizmus művészeti kifejezése, mára értelmetlen és csupán trükk.”
Az 1930-as évek Sarfatti számára hanyatlást hoztak. Kapcsolata Mussolinivel 1934-re megromlott, ezzel együtt a művészeti mozgalom is háttérbe szorult, amelyet egyre erőteljesebben támadott a fasiszta ideológia szélsőséges szárnya. A végső csapást az 1938-as faji törvények jelentették, Sarfattinak Argentínába kellett menekülnie.
Az eltitkolt fiú
Mussolini és a Trentóban élő Ida Dalser kapcsolatából egy fiú gyermek született. Dalser azt állította, hogy Mussolinivel egyházi házasságot kötött, de ezt dokumentumokkal nem tudta bizonyítani. Ida Dalsert és közös fiukat, Benito Albinót (aki 1915-ben, öt évvel Edda Mussolini után született), később elmegyógyintézetbe zárták.
Egyes beszámolók szerint a Ducénak viszonya volt Maria Joséval is, aki később II. Umberto király felesége lett. Mussolini kevésbé ismert szeretői között említhetjük még Leda Rafanelli írónőt, az orosz száműzött Angelica Balabanoffot és Angela Curti Cucciatit, aki egy rajongójának a lánya volt.
A focus.it cikke alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Szerelem és hatalom árnyékában – Napóleon és Jozefina története 18:13
- Meglepő Klimt-festményt állítottak ki Hollandiában 18:01
- Hány szeretője volt Mussolininek? 16:55
- Epikurosz olyan filozófiát alkotott, amely nem taszította ki a rabszolgákat, a nőket és más kívülállókat sem 16:05
- Rendkívüli lelet: mikvét találtak Ostia Anticában 15:42
- A fejedelmek aranyának kalandos hazaérkezése – programajánló 15:05
- Jelenetek a 133 napos Tanácsköztársaság hétköznapjaiból 14:55
- A nők választójogáért indított 1866-os petíció története 13:06