Francia nemzeti kincs lett Sade márki perverzióktól hemzsegő pornográf regénye
2017. december 21. 10:24
Leállították Sade márki Szodoma százhúsz napja című pornográf regényének árverését, mert a francia kulturális tárca időközben nemzeti kinccsé nyilvánította. A francia államnak 30 hónap áll rendelkezésére, hogy közadakozásból, magánadományokból előteremtse az árverésről kivont tételek árát, és amennyiben ez nem sikerül, azokat ismét árverésre bocsáthatják.
Korábban
Sade gróf 1785-ben írta Szodoma százhúsz napja című regényét egy több mint tíz méter hosszú pergamentekercsre, miközben börtönbüntetését töltötte a Bastille-ban. A nemi perverziókat módszeres alapossággal bemutató írást szerdán bocsátották volna árverésre. A francia kulturális minisztérium azonban a héten nemzeti kincsnek nyilvánította Sade márki kéziratát és a szürrealizmus teoretikusaként számon tartott André Breton író, esztéta négy munkáját.
A műveket a rendelkezés következtében nem lehet külföldi vásárlónak eladni. Sade márki könyve iránt amerikai és európai vásárlók is érdeklődtek – közölte a párizsi székhelyű Aguttes árverési ház. A francia államnak 30 hónap áll rendelkezésére, hogy közadakozásból, magánadományokból előteremtse az árverésről kivont tételek árát, és amennyiben ez nem sikerül, azokat ismét árverésre bocsáthatják.
A márki, aki a francia forradalom kitörésekor, 1789-ben kiszabadult a Bastille-ból, cellájában hagyta a regényt, amelyet csak később találtak meg és publikáltak. A kézirat az előzetes becslések szerint 4-6 millió eurót (1,3-1,9 milliárd forintot) ér. A regény cselekménye egy elzárt világban játszódik, ahol a hatalom négy kényúr kezében van. Az írás az összes létező nemi perverziót felvonultatja az értük a korabeli törvények alapján kiszabható büntetések súlyossága szerint csoportosítva azokat. Breton négy írását, a szürrealista művészeti mozgalom alapvetéseit az árverés előtt 5,5 millió euróra (1,7 milliárd forintra) becsülték.
Sade márki regénye és Breton művei az Aristophil csoport mintegy 130 ezer darabos gyűjteményéből kerültek volna árverésre. Az 1990-ben alapított csoportnak mintegy 18 ezer befektetője volt, a társaság azonban 2015-ben csődbement, alapítóját, Gerard Lheritier-t csalásért vették őrizetbe, és vizsgálat indult ellene. A hatalmas gyűjteményt, amelyben egyebek mellett Dumas A három testőr című regényének eredeti kézirata is megtalálható, árveréseken próbálják meg értékesíteni, hogy a befektetőket kártalanítsák.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

JFK
- Politikába született Ted Kennedy, a „szenátus oroszlánja”
- Nem győzte meg a kétkedőket a Kennedy-gyilkosság hivatalos magyarázata
- Számtalan kérdés maradt nyitva Kennedy elnök halála kapcsán
- A Kennedy-fivér, akiben családja a legkevesebb politikai tehetséget látta, mégis a szenátusig jutott
- Mi történt John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök agyával?
- Hová vezetnek a Kennedy-gyilkosság máig elvarratlan szálai?
- Összeesküvés-elméletek sokasága kering ma is a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatban
- Politikai karrierjébe került Kennedy elnök apjának a náci Németországgal való szimpatizálása
- Valóban egy magányos merénylő végzett Robert Kennedyvel?
- Történészek cáfolták a grünwaldi csata mítoszait 15:48
- Kukoricára épülő mezőgazdaságot folytattak a prekolumbiánus Brazíliában 13:43
- Megtalálhatták Grúzia legendás királynőjének elveszett sírját 11:38
- Föld alatti ősi kőkört azonosítottak Skóciában 09:39
- Viking hajón utazik Odüsszeusz a filmvásznon 07:37
- Helyi ötvösök készítették a késő bronzkori aranydiadémokat Cipruson tegnap
- Régészek bizonyították a ligurok kényszerkitelepítését tegnap
- Elveszettnek hitt Velázquez-festményt azonosítottak Madridban tegnap













