A német terror ősze
2007. augusztus 22.-Múlt-kor
1977-ben Kölnben elrabolták Hans Martin Schleyert. Az akció egy repülőgép-eltérítéssel egészült ki, ahol többen is meghaltak.
A január elsején Charta 77 néven alapított polgárjogi mozgalom hasonló címmel határozatot tett közzé Prágában, amelyben felszólította a csehszlovák kormányt, hogy a Helsinki értekezlet Záróokmányának megfelelően tartsa tiszteletben az emberi és polgári jogokat.
Franciaországban a községtanácsi választásokon a népfront pártjai (szocialisták és kommunisták) szeretek többséget. A többletszavazatok a szocialistáké lettek. Spanyolországban 1936 óta első alkalommal rendeztek szabad parlamenti választásokat. A választásokon Adolfo Suarez miniszterelnök pártja, a Demokratikus Centrum Unió (UCD) győzött. Indiában a parlamenti választásokon Indira Gandhi pártja, a Nemzeti Kongresszus megsemmisítő vereséget szenvedett. Gandhi lemondott a miniszterelnökségről, utódja a választásokon győztes Morádzsi Deszái lett.
Menahem Begin izraeli miniszterelnök meghívására Anvar Szadat egyiptomi elnök a közel-keleti enyhülésre tett erőfeszítései keretében Jeruzsálemben beszédet mondott az izraeli Kneszet előtt. Meghosszabbították a SALT-1 szerződést: Jimmy Carter amerikai elnökkel és Syrus Vance külügyminiszterrel folytatott tárgyalásain a szovjet külügyminiszter hozzájárult a hadászati fegyverek korlátozásáról szóló egyezmény meghosszabbításához.
Magyarországon január elsejével bevezették a szocialista országokba szóló piros útlevelet. Újra emelkedtek az élelmiszerárak. Aláírták a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer megépítéséről szóló kormányközi egyezményt, amely 1991-re irányozta elő a beruházás befejezését. Felavatták a SOTE Nagyvárad téri épületét, a székesfehérvári Ikarus gyárban elkészült a százezredik autóbusz. A Népligetben átadták a Planetáriumot. Elkészült a Körösök vízlépcsőrendszere, miután átadták utolsó tagját, a kőrösladányi duzzasztóművet.
Szentágothai János lett az MTA elnöke. A Magyar Katolikus Püspöki Kar látogatása után júniusban VI. Pál pápa Kádár Jánost is fogadta. Kornis Mihály kezdeményezésére megszületett a szamizdat egyik legelső terméke, a Napló.
1977-ben született Liv Tyler színésznő, Edward Furlong színész, Kevin Gillespie képregényíró, Shakira (Shakira Ripoll) énekesnő, Jonathan Rhys Meyers színész, Varró Dániel költő. Az év híres halottja volt Anthony Eden politikus, Rózsa Péter matematikus, Wernher von Braun rakétakutató, Vlagyimir Nabokov író, Elvis Presley énekes, Groucho Marx komikus, Maria Callas operaénekesnő, Bing Crosby énekes, René Goscinny képregényíró, Charlie Chaplin színész, Szergej Vlagyimirovics Iljusin repülőgéptervező mérnök, Csallány Dezső régész, Básti Lajos színész, Kovács Margit keramikus, Kós Károly építész.
Szeretne többet tudni?
Böngésszen az 1977-es év további eseményei között!
A 100 év - 100 kép filmsorozat többi epizódja megtekinthető az alábbi weboldalon: http://www.tv-history.tv
Kölcsönözze ki a sorozat többi részét és nézze meg közel DVD minőségben a T-Online Tékában!