Rodin, Auguste
2005. november 11. 10:30
Rodin 1877-ben visszatért Párizsba, több emlékműpályázaton indult sikertelenül, végül a párizsi városháza rendelt tőle szobrot. A hírnevet a Keresztelő Szent János prédikál című műve hozta meg számára. Ezután a díszítőművészetek múzeumának rendeltek tőle bronzkaput, az előleg biztosította megélhetését. A téma Dante Isteni színjátéka nyomán A pokol kapuja lett, de élete végéig sem készült el vele. Rodin Ghiberti A paradicsom kapuja című művének párját akarta megalkotni, ám közben erősen hatottak rá a preraffaeliták Dante-illusztrációi, William Blake látomásos művei. A Kaput szerelemtől és fájdalomtól megkínzott alakok csoportjának képzelte el, tervei nyomán számos önálló mű született. Ezek közül a leghíresebb A gondolkodó, amely eredetileg Dante portréja lett volna a kapu tetején.
1884-ben kapott megbízást Calais-tól azon polgárok emlékművére, akik 1347-ben túszul ajánlkoztak III. Edvárd angol királynak, hogy a várost megmentsék az ostromtól. A calais-i polgárok 1886-ra elkészült, de csak 1895-ben avatták fel; alakjait Londonban is bemutatták, mivel az angol királyné nyert kegyelmet férjénél a város hőseinek.
1885-ben lett barátnője a szintén szobrász Camille Claudel, Paul Claudel költő húga. A kapcsolatnak Camille elmebaja vetett véget 1898-ban, a nő 30 évet töltött elmegyógyintézetben, s 26 évvel élte túl Rodint. Szenvedélyes viszonyuk számos, erotikája miatt botrányt keltő szobrot ihletett: A csók, Örök tavasz, A danaida.
Az 1900-as párizsi világkiállításon 150 szobrát és sok rajzát mutatták be, majd meudoni birtokára vitette műveit. Itteni háza hatalmas műterem lett, Rodin akkor már inkább szobrászati vállalkozóként működött, mint művészként. Főként vázlatokat, mintákat készített, a kivitelezést másokra bízta. Rengeteg megrendelést kapott, főleg Angliában volt népszerű, díszdoktorrá avatták az oxfordi Egyetemen.
Egy párizsi szállodában egy emeletet bérelt, majd az egész épületet elfoglalta, a francia állam 1916-ban az együttest múzeum céljára vette át. Rodin 1917. november 17-én halt meg Meudonban, minden szobrát hazájára hagyta, majd a hagyatékhoz csatolta rajzait is. Ma a Rodin-múzeumban látható az életmű legnagyobb része.
A XX. század elején a modern kor Michelangelójának tartották, mai megítélése árnyaltabb: többen hiányolják a formai fegyelmet műveiből. Hatása mégis óriási volt a szobrászatra, főleg Despiau, Maillol és Bourdelle műveire. Alkotásai, legalább másolatban, minden nagyobb múzeumban megtalálhatók, önálló gyűjteménye van Párizsban, Philadelphiában, Tokióban. Ő hozta vissza az emberi test ismeretét és érzéki, szuggesztív bemutatását a nyugati szobrászatba. Műveinek nyugtalan, részletgazdag mintázása, a felületek festői fény-árnyék játéka az impresszionizmussal rokonítja, de szimbólumteremtő ereje, művészetének súlya, egyetemes életműve nem engedi beskatulyázni, kora szobrász-óriásává avatja.
(Múlt-kor/Panoráma, Sajtóadatbank)
Támogasd a szerkesztőségét!
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyesült Államok
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre
- Woodrow Wilson neje az ország élén
- Ezer követőjét költöztette a dzsungel mélyére az amerikai szektavezér
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap