Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
2014. március 6. 08:23 Szabó Orsolya Zsuzsanna
A monacói Albert herceg trónra lépése még a nemzetközi médiában gyakrabban szereplő brit királyi család visszafogott derűjén és fájdalmán szocializálódott nézők számára is váratlan eseménynek bizonyult. A 2005. november 19-én megtartott ceremónia közben ugyanis nemcsak Caroline hercegnőnek, Albert nővérének, és a legfiatalabb testvérnek, Stéphanie-nak potyogtak a könnyei, de a hercegség új uralkodójának is törölgetnie kellett a szemét.
Korábban
Ez a helyzet, persze, nem is annyira meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy Caroline, Stéphanie és Albert egy mediterrán uralkodó és egy hollywoodi filmsztár gyermekei. Kis túlzással akár azt is mondhatjuk, hogy a három testvér mindkét irányból érzelmességre van kódolva, s ebből a szempontból anyjuk, Grace Kelly és apjuk, Rainier herceg – látszólag – nagyon összeillettek. Más szempontból azonban különös és ellentmondásos párt alkottak ők, a törékeny, szőke mozisztár és a kissé tömzsi, koránál idősebbnek látszó herceg, akik menyegzője a kor egyik legmesésebb és legváratlanabb eseményének, „az évszázad esküvőjének” nyilváníttatott.
Ez a grandiózusságra törő megfogalmazás, melyet házasságkötésük évében, 1956-ban oly sokan és sokszor hangoztattak, valójában nem csupán az eseményt körüllengő tündérmesei hangulatot fejezte ki, de ez a jól dokumentált esemény igen sokat elárult a XX. századi társadalmi változásokról is. Igaz ugyan, hogy Rainier nagyapja, II. Lajos élete vége felé szintén színésznőt vett feleségül, de efféle frigyek még az 1950-es évek közepén is inkább csak a mozik filmvásznain köttettek.
Ennek ellenére Grace és Rainier esküvője, és az azt övező hangulat bizonyos szempontból rendkívül logikus fordulatnak tekinthető. Ahhoz ugyanis, hogy egy színésznő és egy uralkodó házassága létrejöjjön, és efféle pozitív érdeklődést váltson ki, az amerikai sztáripar felemelkedésére éppen úgy szükség volt, mint az európai uralkodódinasztiák politikai jelentőségének és társadalmi funkciójának megváltozására. Mindehhez még hozzá kell adnunk a monacói uralkodócsalád speciális státuszát és a törpeállam fényének elhalványulását, mely a II. világháború után súlyos anyagi problémákat is okozott a kis hercegségnek.
Az az általános tendencia, amely – Edgar Morin francia filozófus és szociológus szavaival élve – „királyokat csinált a sztárokból és sztárokat a királyokból” a XX. század közepére, rendkívül nagy szerepet játszott Grace Kelly hercegnővé válásában. A hollywoodi filmszínészeknek ekkorra már az arisztokratákat megillető figyelem és bánásmód járt; az európai uralkodók jelentős része pedig semmilyen komolyan vehető politikai hatalommal nem rendelkezett. Mindez azt jelentette, hogy országuk és a világ közvéleménye velük együtt próbálta megtalálni helyüket a bulvárral erősen átitatott, egyre tömegesedő nemzetközi médiakultúrában.
SZABÓ ORSOLYA ZSUZSANNA CIKKÉNEK FOLYTATÁSÁT KERESSE A MÚLT-KOR TÖRTÉNELMI MAGAZIN TÉLI SZÁMÁBAN!
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Amikor egy korsó sörért is rögtönítélő bíróság előtt találhatták magukat a magyarok tegnap
- 17. századi falfestményt találtak felújítás közben egy angliai lakásban tegnap
- Rejtélyes módon halt meg Amelia Earhart, a levegő koronázatlan királynője tegnap
- Egy valódi maja sírkamra is előkerült a maja vasút építése során tegnap
- Elképesztő hajsza folyt a nácik által elrabolt kincsek után tegnap
- Csírájában fojtotta el Mansfeld Péter fegyveres csoportját a megtorló állam tegnap
- Kudarcba fulladt a Tanácsköztársaság, az első szocialista kísérlet Magyarországon tegnap
- Jászai Marival is hírbe hozták a norvég irodalom óriását, Ibsent 2023.03.20.