2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A hatalom árnyékában: Kádárné különös története

2025. április 29. 08:17 Majtényi György

Szocialista realizmusról szó sem volt

A Kádár házaspár gondosan alakította ki a döntően neobarokk bútorokkal berendezett 173 négyzetméteres, hatalmas ősfás telekkel is rendelkező lakás enteriőrjét. A berendezésről később Kádár Jánosné így nyilatkozott: „Itt nincs és nem is volt soha semmilyen luxus. Nekem sem volt rá szükségem, az uram pedig nem tűrt volna meg semmit.” Ez azonban nem fedte a valóságot, a kor viszonyaihoz képest kiemelkedően magas életszínvonalon éltek.

A források arról tanúskodnak, hogy Kádár Jánosné szeretett olvasni, és érdekelte őt a képzőművészet. 1989-ben egy interjúban így számolt be a villájuk falát díszítő festményekről: „A képek többsége eredeti. Főként Szőnyi- és Egry-képek. Én vettem őket, egyenként a férjem születésnapjára, árverésen, ha megtetszett nekem valami, s van olyan is, amit ajándékba kaptunk.” A falakat Szőnyi István és Egry József festményein kívül még Rippl-Rónai József, Derkovits Gyula, Dési Huber István és Czóbel Béla képei díszítették.

A művészetkedvelő házaspár rendelkezett egy Picasso-alkotással is, a Bohóc című számozott nyomattal. Értéktelen kép alig akadt a lakásban. Meglepő, de az egész házban nem volt szinte semmi, ami a rendszer ideológiájára utalt volna. Nem igazán lehet érzékelni a ránk maradt fotókat nézegetve, hogy a villát egy kommunista politikus lakta. A házaspárnak hatalmas, 4200 kötetes könyvtára volt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A kommunizmus időszakának legbefolyásosabb asszonya már nem értette meg a rendszerváltás lényegét, férjét az egyik legnagyobb politikusnak gondolta.A kommunizmus időszakának legbefolyásosabb asszonya már nem értette meg a rendszerváltás lényegét, férjét az egyik legnagyobb politikusnak gondolta.Kádár utolsó beszéde után a két megtört idős ember kézen fogva távozott a pártszékházból, 1956 vérbe fojtójának hatalma végleg a múlté lett. A kommunizmus időszakának legbefolyásosabb asszonya már nem értette meg a rendszerváltás lényegét, férjét az egyik legnagyobb politikusnak gondolta.Amikor Kádár börtönbe került, feleségét elbocsátották állásából, és alkalmi munkákból élt, később már a korban hatalmasnak számító összegeket keresett. Személyi vezetőként nem illeszkedett bele a korabeli képbe, ugyanis emberi volt és megértő.Az ,,Öreg” felesége szolidan, de elegánsan öltözködött, és bár nem volt képzett nő, megtalálta a közös hangot Hruscsov nejével, valamint Tito feleségével is.Mária asszony tanult idegen nyelveket, de hogy milyen szinten tudott beszélni, az ma is titok.A Kádár házaspár nyáron minden évben hosszabb időt töltött el az aligai pártüdülőben, míg télen rendszerint Dobogókőn pihentek.Rózsadombi villájukban luxuskörülmények uralkodtak. Bár mindig volt házvezetőjük, aki gondoskodott a háztartásról és felszolgált nekik Kádár Jánosné alkalmanként maga is főzött.Kádárné a férjéhez hasonlóan tökéletes kikapcsolódásként tekintett a vadászatra, egyik legfőbb vadásztársa Aczél Györgyné volt.Rotschild Klára divatszalonja a luxust csempészte a korabeli Magyarországra. Az üzlet gyakori vendége volt Tamáska Mária társaságában Tito felesége is. A divatkirálynő igyekezett meggyőzni Kádárnét, hogy kövesse a divatot, a pártfőtitkár felesége azonban elutasította ezt: főleg egyszerű kosztümöket csináltatott magának.Az 1977-ben Rómában és a Vatikánban tett látogatásukkor az Örök Város teljesen lenyűgözte őt, még két évtized elteltével is lelkendezve mesélt róla.

Játsszon!

Melyik évben gyilkolták meg Julius Caesart?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár