Visszakövetelik a Kremlt a Rurikok
2010. augusztus 24. 12:03 The Daily Telegraph
A 9. századi Rurik herceg által alapított, 1598-ig uralkodó dinasztia leszármazottjait képviselő Princes Foundation azt állítja, hogy ők építették az Orosz Föderáció elnökének otthont adó Kremlt, ezért most a patinás épület visszaszerzéséért indítottak harcot.
Korábban
"Szeretném emlékeztetni az orosz hatóságokat, hogy a Kreml a Rurikokhoz tartozik" – figyelmeztetett Valerij Kubarev nagyherceg, moszkvai üzletember, aki azt állítja, hogy egészen a viking törzsfőnökig tudja visszavezetni családfáját. A herceg "határozatlan ideig, 24 órás használatra" szeretné birtokba venni a Kreml négy palotái közül legalább az egyiket, s a tizenkilenc torony közül néhányat az általa vezetett alapítvány számára. Az erődítmény Oroszország viharos történelme alatt sokszor cserélt gazdát, a Rurikok mellett többek között a bolsevikok is itt rendezkedtek be.
Az állam számára az jelenti a legnagyobb problémát, hogy a Kreml birtokbavételét hivatalosan sohasem regisztrálták. Az alapítvány elnöke most azért küzd, hogy a Princes Foundation az épületegyüttes falai között politikai, kulturális és vallási rendezvényeket tudjon tartani. "Az ingatlant nem vásárolták meg, jogtalanul vették el tőlünk, ezért a föderációnak nincs joga azt birtokolnia. Most visszaköveteljük az épületet és kompenzációt kérünk az illegális használati jogért" – sorolta a nagyherceg.
A Kreml – amely ma Dmitrij Medvegyev elnök rezidenciája – a 15. századig a Moszkva folyó parti erődítményeként funkcionált, majd ekkor III. Iván felújította. Őt Rettegett Iván követte a trónon, aki a Vörös téren a Boldog Vazul-székesegyház építését rendelte el. Habár a komplexum nagy része el van zárva az érdeklődő szempárok elől, a Kreml az egyik legnépszerűbb turistalátványosságnak számít Oroszországban.
Az orosz kormány jogászai "komédiának" nevezték a pert, s azt állítják, hogy az a felperes számára kedvezőtlen eredménnyel fog zárulni. Sokak meglepetésére azonban egy moszkvai bíróság helyt adott a Rurikok fellebbezésének, akik a tulajdonjogra vonatkozó bizonyítékokat követelik az államtól.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59