Régi szépségében pompázik a Károlyi-kastély
2011. szeptember 25. 12:13 MTI
Régi szépségében pompázik a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély: befejeződött az épületegyüttes középső szárnyának európai uniós támogatással történt felújítása, ezzel együtt a kastély 12 éve tartó rekonstrukciója. Az utoljára megújult épületet pénteken adták át ünnepélyesen.
Korábban
A középső épületrész felújítása a Közép-dunántúli Operatív Program (KDOP) pályázatán nyert 462 millió forintnyi támogatás felhasználásával, csaknem félmilliárd forintból újult meg, a teljes épületegyüttes felújítására a több mint egy évtized alatt mintegy másfél milliárd forintot költöttek. Az épület első emeletén kapott helyet a könyvtár, a tetőtérben és a pincében kiállító- és előadótermeket, szalonokat, rendezvények, bálok megtartására alkalmas tereket alakítottak ki.
Az ünnepélyes átadáson a kastélyépítő ükunokája, Károlyi György emlékeztetett az 1844 és 1853 között klasszicista stílusban, Heinrich Koch bécsi építész tervei alapján emelt épületegyüttes megmentésének történetére. Mint elmondta, az 1990-es évek elején döntöttek úgy feleségével, hogy Párizsból visszatérnek Fehérvárcsurgóra, s megpróbálják megmenteni az akkor már nagyon rossz állapotban levő, másfél évtizede lakatlan kastélyt. 1994-ben létrehozta a nagyapjáról elnevezett Károlyi József Alapítványt, amely 1996-ban megállapodást kötött a Műemlékek Állami Gondnokságával a kastély felújítására és hasznosítására.
Majd Károlyi György és felesége létrehozta azt a gazdasági társaságot, amely 2001-ben 99 évre szóló vagyonkezelői szerződést kötött a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal. 1999-ben a kastély kápolnájának, továbbá az északi szárnyának a rekonstrukciójával kezdődött meg, majd a déli szárny rendbetételével folytatódott az épületegyüttes felújítása. Az egyik oldalszárnyban éttermet nyitottak és vendégszobákat rendeztek be.
A Károlyi család kezdeményezésére a kastélyt felvették az Európai Kulturális Találkozó Központ hálózatába, falai között évente több tucatnyi kulturális rendezvényt, konferenciát, nemzetközi programot tartanak.

Mint Báger Gusztáv, a Károlyi József Alapítvány kuratóriumának elnöke a középső szárny avatásán hangsúlyozta, szeretnék, hogy a kastély a jövőben "az európai párbeszéd színhelye, az európai integráció szentélye lehessen". Az épületegyüttes rekonstrukciójának befejezésével még nincs vége a munkának. A Károlyi József Alapítvány most újabb pályázati lehetőségeket keres azért, hogy felújíthassa az 50 hektáros, műemléki és természetvédelmi védettség alatt álló parkot, valamint az ott lévő kisebb épületeket.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap