Fehérvárcsurgóra kerül Vajay Szabolcs hagyatéka
2010. november 3. 13:14 MTI
A fehérvárcsurgói Károlyi kastély ad majd otthont Vajay Szabolcs (1921-2010) társadalomtörténész ötezer, közte számos idegennyelvű kötetet magába foglaló könyvgyűjteményének, genealógiai archívumának és levelezésének, valamint történelmi családtörténeti kutatási anyagának.
Korábban
A haláláig az alapítvány kurátori tisztét is ellátó heraldikai és genealógiai professzor gyűjteményét a kastély jelenleg felújítás alatt álló főszárnyában, az ovális díszkönyvtárteremben helyezik majd el, s Vajay-von Stetten könyvtár néven szerepel majd - mondta el Károlyi Angelica, a Károlyi József Alapítvány kulturális igazgatója. Tájékoztatása szerint a hagyaték már megérkezett Fehérvárcsurgóra. Megkezdődött a kicsomagolása, számbavétele és szakszerű feldolgozása, ami még hónapokat vehet igénybe.
Vajay Szabolcs, az Árpád-kor kutatójának hagyatéka a második különleges kultúrtörténeti érték a Károlyi kastélyban, ugyanis a Károlyi József Alapítványnak adományozta könyv- és archívumgyűjteményét a Károlyi család barátja, a 2008-ban elhunyt Fejtő Ferenc történész, író és publicista is.
A Heinrich Koch bécsi építész tervei alapján 1844 és 1853 között klasszicista stílusban épült, majd 1910 körül romantikus stílusban átalakított kastély épületegyüttesének másfél évtizede tartó felújítása a főépület rekonstrukciójával várhatóan 2011 májusára fejeződik be. Az U-alakú kastélyépület két szárnyát összekötő, elliptikus főépületben már a szakiparosok dolgoznak, s folyik a homlokzat rekonstrukciója.
Az épületrészt - akárcsak a már felújított két oldalszárnyat - történelmi hitelességgel állítják helyre. Falai között konferenciatermet, információs irodát, több, a család történetéhez kötődő úgynevezett történelmi díszlakosztályt rendeznek be, család-és kastélytörténeti kiállítást nyitnak, s ott kap helyet a díszkönyvtárterem is.
Az épületegyüttes felújítása - a hasznosítási jog elnyerését követően - 1999-ben kezdődött meg a kastélyépítő Károlyi György Párizsból hazaköltözött, ugyanezen nevet viselő ükunokájának az irányításával. Az eddigi munkálatok eredményeként már megújult a kastély nagy része. Helyreállították a kápolnát, az északi és déli oldalszárnyat, a szökőkutas díszudvart, s folyik a park rendbe tétele. Az egyik oldalszárnyban éttermet nyitottak, s 22 szoba várja a szállóvendégeket.
A hajdani főúri lakot a Károlyi család - Károlyi György és hitvese, Károlyi Angelica asszony - működteti. Falai között számos nemzetközi kulturális- és tudományos rendezvényt tartanak. A kastély kutatóhelyként is működik, s tagja a Kulturális Találkozóközpontok Európai Hálózatának.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.