500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt
2025. április 2. 15:21 Múlt-kor
Évszázadokig rejtve maradt Andrea Mantegna festményt azonosítottak, amit a Pompeii-ben található Rózsafüzér Királynője bazilikában fedeztek fel.

Andrea Mantegna: Krisztus levétele a keresztről c. festményéről az utolsó ismert feljegyzést 1524-ben született. (Kép forrása: Facebook / Marilena Zito)
Korábban
Az elveszett reneszánsz festményt egy olasz művészettörténész találta meg, majd a Vatikáni Múzeumok segítségével restaurálták, most pedig megújult állapotban csodálhatja meg a nagyközönség – tudósít a connaissancedesarts.com.
Pompeii örökre a legrészletesebben dokumentált ókori tragédiák színhelyeként marad meg, de mostantól egy kis kortárs csoda helyszíneként is ismertté vált. A velencei festő, Andrea Mantegna (1431-1506) alkotását – Krisztus levétele a keresztről – eddig elveszettnek hitték.
Az elveszettnek hitt festményt most, a Pompeii területén található Rózsafüzér Királynője-bazilika szentélyében, Stefano de Mieri művészettörténész azonosította. A festmény a Vatikáni Múzeumok gondozásába került, felmérték, hitelesítették, majd restaurálták. A festményt a pápai állam képtárában állítják ki, mielőtt visszakerülne Pompeii-be.
Andrea Mantegna: Halott Krisztus siratása, 1480.

Stefano de Mieri egy, az olasz egyházi javakat nyilvántartó adatbázist böngészett 2020-ban. A nápolyi Università degli Studi Suor Orsola Benincasa (Szent Orsolya Egyetem) művészettörténészét egy rejtélyes festmény ragadta meg. Annak ellenére, hogy a festmény állapota szörnyű volt, a megőrzési körülmények és a durva restaurálások miatt, ő gyorsan felismerte a lehetséges Andrea Mantegna-művet. Mantegna készítette A Halott Krisztus siratása c. világhírű képet is.
A festmény utolsó ismert nyomai 1524-ből származnak. Pietro Summonte humanista levelet küldött Marcantonio Michiel velencei nemesnek, amelyben arról írt, hogy a nápolyi San Domenico Maggiore templomban Mantegna által festett alkotás van.
A festmény Krisztus keresztről való levételét ábrázolja. Az, hogy ezután hogyan került Pompeii-be, az továbbra is kérdés. A szakember szerint valószínűleg a 19. században adomány révén érkezett a Rózsafüzér Királynője templomba.
Stefano de Mieri felfedezése a Vatikán gondozásába került, de ez még csak a hosszú nyomozás kezdetét jelentette.
A szakértők, köztük Barbara Jatta igazgató, abban biztosak voltak, hogy egy eredeti festménnyel van dolguk: „Azonnal megértettük, hogy az utolsó festékrétegek alatt egy rendkívüli festmény rejtőzik. A restaurálás olyan ikonográfiai és technikai részleteket tár fel, amelyek egyértelműen Mantegnához kapcsolják az alkotást.”
Ezt követően, a Fabio Moresi vezette tudományos kutatócsoport előzetes diagnózist készített a festményről, míg Francesca Persegati, a restauráló laboratórium vezetője eltávolította a vásznon végzett ügyetlen javításokat.
A restaurációban részt vett a Pompeii Régészeti Park igazgatója, Gabriel Zuchtriege és a Galleria Nazionale delle Marche (Urbino) vezetője is.
A restauráció után az évszázadokig elveszettnek hitt Mantegna-festmény, a nagyközönség számára is megcsodálható a Vatikáni Múzeumok új tárlatán.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap