Tavaszra befejeződik a fehérvárcsurgói Károlyi kastély felújítása
2011. február 23. 14:41 MTI
Tavaszra befejeződik a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély két szárnyát összekötő elliptikus főépület európai uniós támogatással zajló felújítása, ezzel lényegében véget ér a műemlék épületegyüttes több mint másfél évtizede tartó rekonstrukciója.
Korábban
A középső szárny felújítására 462 millió forint támogatást nyert az alapítvány - mondta Bendi Lajos, a Károlyi József Alapítvány képviselője. A felújítás-sorozat utolsó ütemének munkálatai 2009 telén kezdődtek el, és a tervezett ütemben folynak. Már végeztek az épületgépészeti munkákkal, felszerelték és üzembe helyezték a korszerű, energiatakarékos kazánokat, megkezdték a festést és a belső burkolást.
A felújított épületet történelmi hitelességgel állítják helyre. A kastély könyvtárnak, konferenciatermeknek, a Károlyiak családtörténetéhez kötődő történelmi lakosztályoknak, valamint család- és kastélytörténeti kiállításnak ad majd helyet. A rekonstrukció keretében elkészült a kastély két különleges kovácsoltvas kapuja, és ahogy az időjárás engedi, hozzálátnak az 1500 négyzetméternyi parkrész helyreállításához is.
Az 1844-1853 között klasszicista stílusban épült, majd 1910 körül romantikus stílusban átalakított kastélynak a II. világháború után többféle - nem odaillő - funkciója volt. 1979-re olyan rossz állapotba került, hogy az addig ott működő gyermekotthont ki kellett költöztetni, és onnantól a kastély két évtizedig lakatlan volt.
A kastélyépítő Károlyi György ükunokája, a korábban Párizsban élt Károlyi György és felesége, Károlyi Angelica 1994-ben létrehozta a Károlyi József Alapítványt, három évvel később elnyerte a kastély hasznosítási jogát, 1999-ben pedig megkezdte a romos épületegyüttes helyreállítását a család tulajdonában levő Fehérvárcsurgói Károlyi Kastély Fejlesztő és Üzemeltető Zrt. koordinálásával.

Az elmúlt években elsőként a kápolnát állították helyre, ahol gyertyafényes koncertekre várják a zenekedvelőket, ezt követően rendbe hozták a kastély északi és déli oldalszárnyát, a szökőkutas díszudvart, és folyamatosan újul meg az egykori főúri lakot körülvevő park. Az egyik oldalszárnyban éttermet nyitottak, és 22 vendégszoba is várja a Fehérvárcsurgóra érkezőket.
Az időközben az év nagy részét itt töltő Károlyi György és hitvese által működtetett kastély tagja a Kulturális Találkozóközpontok Európai Hálózatának, emellett számos nemzetközi tudományos és kulturális rendezvénynek ad otthont. Gyakran rendeznek gyermekprogramokat, kora nyáron nemzetközi dísznövény kiállítást tartanak, valamint koncertekre, kiállításokra várják az érdeklődőket.
Legközelebb március 9-10-11-én lesz nemzetközi konferencia színhelye a Károlyi család egykori vidéki kastélya. "Etnikai és nyelvi kisebbségek Európában. Gazdagság és tapasztalatok" címmel a Károlyi József Alapítvány, a Budapesti Francia Intézet és a Forum Carolus szervezésében hazai és külföldi résztvevőkkel tartják meg a rendezvényt.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Őskor
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala
- Jön a részleges napfogyatkozás, mi pedig jövünk az ehhez kapcsolódó mítoszokkal
- Átírja a múltat a nemek szerinti régészet?
- Tudósok azt állítják, az ember jóval előbb tudott beszélni, mint azt eddig feltételezték
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap