A Himnusz kézirata a Széchényi könyvtárban
2011. január 20. 13:14 MTI
A magyar kultúra napja alkalmából ingyenesen látogatható kiállításokkal és tárlatvezetésekkel várja pénteken az érdeklődőket az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK), ahol a Himnusz kézirata is megtekinthető az ünnepen.
Korábban
"A magyar kultúra napját 22 éve, 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén nemzeti Himnuszunk kéziratát" - emlékeztetett Bóka B. László, az OSZK sajtóreferense. Mint hozzátette, az ünnep alkalmából pénteken a nagyközönség is megtekintheti a Himnusz eredetijét, sőt a látogatók magukkal is vihetik a kézirat másolatát.
Délután nyílik meg a Terv és mű - Vaszary János iparművészeti munkái című kiállítás, amelynek fókuszában az a két nagyméretű, pasztellkrétával készült kárpitterv áll, amely nemrég került elő az Országos Széchényi Könyvtár Plakát- és Kisnyomtatványtárából. A mostanáig ismeretlen, eredeti műveket a közönség a megvalósult szőnyegekkel együtt tekintheti meg, amelyek az Iparművészeti Múzeum gyűjteményét gazdagítják. A tárlat bemutat Vaszary János-plakátokat és általa illusztrált kiadványokat is, ezzel hívja fel a figyelmet alkalmazott grafikusi munkásságára is.
A Nyomtatott magyar föld- és éggömbök a kezdetektől napjainkig című kiállítást pénteken tárlatvezetéssel tekinthetik meg az érdeklődők, a vállalkozó kedvűeket pedig múzeumpedagógiai foglalkozások várják, amelyek központjában a földgömbkészítés áll.
A magyar kultúra napja alkalmából pénteken ingyenesen látogathatók a könyvtár kiállításai, a már említettek mellett az Olaszország világörökségi helyszíneit bemutató tárlat, a Márkus Emília-, a Major Tamás- és a Vas István-kiállítás, valamint A cipőgombolótól a vaskályháig című, századfordulós műszaki műremekeket bemutató összeállítás.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

Ókor
- Fejezetek egy pompeji-i gyorsétterem történetéből – egyiptomi kerámiaváza került elő a romok közül
- Léteztek-e női gladiátorok az ókori Rómában?
- Egy 2000 éves római tintatartó formálhatja át az ókori írástechnikáról alkotott képünket
- Váza és ópium – újabb bizonyítékot találtak a kutatók az ókori egyiptomi ópiumhasználatra
- A görög megaron és a szent tűz öröksége
- Spurius Ligustinus és a hivatásos római légiók megszületése
- Hogyan teremtettek a vizigótok Róma kifosztásából politikai örökséget?
- Új fényben a Darband fal
- Mit rejt Toulon kikötője? Két évezred régészeti rétegei
- Divat és skót identitás a 18. századi Londonban tegnap
- Különös viking sír Norvégiában tegnap
- Ősi hitvilág a natufi kultúrából tegnap
- Sárkányok Kabul felett - A Sámán Pajzs hadművelet nyomában tegnap
- 3600 éves bronzkori metropoliszt tártak fel a kazah sztyeppén tegnap
- Napóleon és Kuba: egy halotti maszk rejtélyes története tegnap
- Fejezetek egy pompeji-i gyorsétterem történetéből – egyiptomi kerámiaváza került elő a romok közül 2025.11.17.
- Arábia – az ősi illatok földje 2025.11.17.














