A régészet világából is sokat merített az egyik legnépszerűbb krimiíró, Agatha Christie
2023. szeptember 13. 16:05 Múlt-kor
Korábban
Vizit az ásatáson
Irak az első világháború után egy névleg független királyság volt, a Hasemita-dinasztia uralma alatt, valójában azonban a brit érdekek érvényesültek. A fővárosban, Bagdadban tekintélyes brit kolónia élt, amely természetesen értesült Agatha Christie érkezéséről. Az írónő így részt vehetett a bridzspartikon, a tenisz- és krikettmérkőzéseken. Valójában azonban pont azoktól a dolgoktól akart menekülni, amelyek a britanniai életét juttatták eszébe, így néhány nappal később egyedül kereste fel Ur városának régészeti lelőhelyét.
Az Urban folyó ásatások már 1922 óta zajlottak Leonard Woolley vezetésével, és ezen időszak alatt számtalan sumer királyi temetkezést sikerült feltárni. Woolley még 1924-ben bérelte fel Katharine Elizabeth Keelinget, aki német szülők Angliában született gyermekeként a Vöröskeresztnél dolgozott, majd a Közel-Keletre került, hogy férje öngyilkossága után az Iraki Állami Vasútnál helyezkedjen el.
Leonard Woolley (j) és Arábiai Lawrence egy hettita kőtáblával, 1910-es évek
Leonard Woolley régésztechnikusként alkalmazta, aki felelős volt a lelőhelyről születő rajzokért. Ám akkoriban sem a nők egyedül való utazgatása, sem pedig az nem számított bevett szokásnak, hogy egy férfiaktól hemzsegő helyszínen dolgozzon egyedül. Woolley főnökei ezt az állapotot tarthatatlannak minősítették, így a neves régész, felszámolandó ezt a helyzetet, 1927 áprilisában összeházasodott Katharine-nel, és attól fogva gyakorlatilag minden ásatáson együtt dolgoztak. A régészeti ásatások meghozták a hírnevet Woolley számára, Agatha Christie is először az otthoni hírlapokban találkozott a régész nevével, és az ott olvasottak keltették fel a figyelmét.
Woolley Katharine-re bízta, hogy megmutassa az írónőnek a lelőhelyet. Hamar megtalálták a közös hangot egymással, mivel Katharine nagy rajongója volt Christie-nek a három évvel korábban megjelent, Az Ackroyd-gyilkosság című regénye miatt. Ráadásul Katharine Woolley valószínűleg dédelgethetett magában némi írói álmot is, 1929-ben ugyanis napvilágot látott Adventure Calls (Szólít a kaland) című regénye, amely természetesen a Közel-Keleten játszódik.
A házaspár és az írónő viszonya olyan szívélyessé vált, hogy amikor Woolleyék Londonba utaztak, Agatha Christie Chelsea-ben található otthonában vendégeskedtek. Ekkor javasolták neki, hogy látogasson el hozzájuk ismét, amit nem kellett kétszer mondaniuk, mert Agatha Christie 1930-ban ismét ellátogatott Bagdadba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap