A CIA aktáihoz is hozzáfért a Stasi
2009. július 17. 14:57 MTI
Húsz évvel feloszlatása után az egykori NDK hírhedt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi még mindig tartogat "meglepetéseket". Így értékelik a szakértők azt a pénteki információt, amely szerint az akkori kommunista állambiztonsági szerv nyugat-berlini forrásból rendszeresen hozzájutott még az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA jelentéseihez is.
Korábban
Minderre azokból a legújabb aktákból derült fény, amelyeket a Stasi megmaradt iratait kezelő szövetségi hivatal, az úgynevezett Birthler-hatóság hozott nyilvánosságra a Kurras-ügy kapcsán. A szóban forgó ügy hetekkel ezelőtt robbant ki, amikor az aktákat kutatva egy történész rábukkant: Stasi-ügynök és egyidejűleg keletnémet kommunista párttag volt az a nyugat-berlini rendőr, aki 1967 júniusában lelőtt egy tüntető diákot a város nyugati felében. A rendőrgyilkosság jelentős mértékben hozzájárult az akkori nyugatnémet radikális diákmozgalom kiszélesedéséhez, s mindennek nyomán felerősödött az a gyanú, hogy e mögött részben az egykori NDK állt.
A ma is Berlin nyugati felében élő és magas állami nyugdíjat élvező volt rendőr legújabb aktáiból ugyanakkor kiderült, hogy Karl-Heinz Kurras annak idején rendszeresen megszerezte a szövetséges - köztük az amerikai - hírszerzések jelentéseit, és azokat hasonló rendszerességgel továbbította a Stasinak. Az állambiztonsági minisztérium ugyanakkor más meg nem nevezett forrásoktól is hozzájutott ezekhez a jelentésekhez, így "első kézből" értesülhetett arról, hogy a CIA miként "védekezik" ügynökei ellen. Azaz - mint egy szakértő fogalmazott - a Stasi mindent tudott arról, hogy a Nyugat "mit tud róla". Az akták alapján egyben bebizonyosodott: Karl-Heinz Kurras a Stasi egyik "legszorgalmasabb" nyugati ügynöke volt.
Az egykori keletnémet kommunista állambiztonsági minisztérium az elmúlt hetekben nem csak a Kurras-ügy kapcsán került ismét a figyelem középpontjába. Több napilap ugyanis - köztük a Die Welt és a Financial Times Deutschland - saját kutatásai alapján arra derített fény, hogy az egykori NDK-hoz tartozó keletnémet tartományokban több mint 17 ezer volt Stasi-alkalmazott van továbbra is magas beosztásban a közigazgatásban, illetve a rendőrségnél. Az érintett tartományok ugyanakkor az újabb átvilágítást elutasították.
A Birthler-hatóság egyébként éppen pénteken tette közzé azt a beszámolóját, amelyből kitűnik: az év első felében több mint 50 ezren kérelmezték, hogy betekinthessenek a Stasi által róluk vezetett aktákba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.