Negyven éve korhatárosak a mozifilmek
2008. október 31. 15:34 MTI
Negyven éve, 1968. november 1-jén lépett életbe az Egyesült Államokban a korhatár rendszer. A filmek értékeléséhez vezető kisebb hisztéria a Psycho nyomán tört ki. Amikor azonban elharapódzni látszottak a szexuális töltetű jelenetek, és a négybetűs, szalonképtelennek minősített szócska is elhangzott a filmvásznon, vallási szervezetek nyomására bevezették a korhatár kategóriákat.
Korábban
Nem az Egyesült Államokban sorolták először kategóriákba a filmeket, Nagy-Britannia például már korábban meghajolt a hasonló törekvések előtt. Amerikában a különböző vallási szervezetek jól szervezett kampányokkal próbálták felhívni a figyelmet a "filmes kultúra eróziójára", az alkotásokban elharapódzó erőszakra, szexre, és erős nyelvezetre.
Az igazán nagy botrány 1966-1967-ben, a Nem félünk a farkastól, az Ulysses és az I'll Never Forget What's 'Isname című filmek moziba kerülésével robbant ki. Az elsőben egyértelmű, s nem túl irodalmi utalások hangzottak el a női domborulatokról, az utóbbi két alkotásban már a szaporodással kapcsolatos ige is szerepelt, ráadásként a harmadikban orális szexet is imitáltak. A közvélemény öncenzúrát követelt, így végül a filmipari szövetség (MPAA), valamint a mozitulajdonosok szövetsége (NATO) beleegyezett a korhatár rendszer bevezetésébe.
1968 november 1-jén a mozikba betérők már a következő besorolásokkal találkozhattak: G (vagyis a mindenki által megtekinthető), M (szülői felügyelet mellett ajánlott), R (17 év alattiak csak szülői felügyelet mellett tekinthetik meg), illetve X (17 év alattiak nem tekinthetik meg). A rendszer eredetileg az R kategóriánál megállt volna, de végül a mozitulajdonosok nyomására, a pereket és a vitákat elkerülendő, bekerült az X besorolás is. A besorolások alkalmazása elvileg csak az MPAA tagjaira vonatkozott, hiszen azt törvényi erővel nem lehetett kikényszeríteni az alkotmány első, a szólásszabadságot garantáló kiegészítése miatt.
Az évek folyamán a kategóriák némi változáson mentek át, a filmek és a filmelőzetesek besorolásáról egy külön ebből a célból létrehozott bizottság dönt. Általános szabályok szerint, ha egy filmben legalább négyszer hallható a négybetűs ige, ahhoz már 13 év és szülői felügyeletet szükségeltetik. Nem mindegy azonban, hogy káromkodásként, vagy szexuális utalásként hangzik-e el, utóbbi esetben szigorúbb a bizottság. Ha kábítószer, például marihuána kerül a terítékre, szintén (minimum) PG-13 kategóriáról startol az alkotás. Komolyabb dió a pucérkodás, a csupasz férfi felsőtestet még tolerálják, de a kivillanó női mellek már automatikusan PG-13, de inkább R besorolást kapnak (mint ahogy ez az Elveszett jelentés című film esetében is történt). Az egyenlő bánásmód a nemi szervek esetében jelenik meg, legyen szó akár nőkről, akár férfiakról, a besorolás egyaránt szigorú, R-es.
A rendszerrel egyidősek a körülötte fellángoló viták is, sokan túl prűdnek minősítik, míg mások azt hangoztatják, hogy a szexualitás mellett, helyett a véres, erőszakos jeleneteket kellene szigorúbban minősíteni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap