A lepantói legendák és a valóság
2003. november 13. 09:00
Egy nemrégiben megjelent könyv új megvilágításba helyezi a lepantói csatát körüllengő mítoszokat és legendákat

1571-ben a görögországi Lepantó kikötőjénél zajlott az egyik legnagyobb tengeri csata, amit a Földközi-tengeren vívtak. Kétszázötven török gálya, és mintegy száz keresztény, főleg spanyol és velencei hajó csapott össze. A csatában több mint negyvenezer ember vesztette életét, és több száz hajó süllyedt el. A keresztény győzelem teljes volt: a török flottát gyakorlatilag leradírozták a tengerről, alig negyven gályájuk tudott csak elmenekülni. Az addig a Földközi-tengeren legnagyobb erőt képviselő török hajóhad gyakorlatilag megsemmisült az összecsapásban.
Természetes, hogy egy ilyen nagy diadal után, a csatát és a csatát vezető katonákat legendák és mítoszok lengik körül. Hugh Bicheno történész, nemrégiben megjelent könyvében éppen ezeknek a legendáknak és mítoszoknak üzent hadat. Bicheno több, általánosságban elterjedt tévhitet cáfol meg, és rávilágít arra, hogy a keresztény és iszlám kultúrák összecsapásának nem fordulópontja, hanem csak egyik (még ha nem is jelentéktelen) epizódja volt a lepantói tengeri ütközet. Pedig általánosságban úgy vélik, hogy a lepantói csata akadályozta meg az Oszmán Birodalmat abban, hogy a Földközi-tenger teljes medencéjét uralma alá hajtsa.
Mint Bicheno rámutat, a törökök már 1572-ben visszafoglalták Kréta szigetét a velenceiektől, tehát a terjeszkedés üteme nem állt meg, talán csak lassult egy kicsit. A szerző arra a tévhitre is rámutat, hogy a spanyol II. Fülöp és a velencei dózse, Andrea Doria a pápa hívó szavára egyesítették flottáikat. Velence akkor már több évtizede harcolt a törökök ellen, hogy megtarthassa a Jón-tengeri és adria-menti birtokait, a spanyolok pedig a családi birtok, Ausztria védelmében szálltak hajóra.
Az persze nem vitatható, hogy Európa írógéniusza Cervantes is részt vett a csatában, elveszítvén egyik karját. Valószínűsíthető, hogy az író közeli és intenzív találkozása a halállal - a lepantói ütközetben 30 ezren estek el - mintegy generálta a Don Quiote megszületését.
A szerző hangsúlyozza, hogy a kor Európája az irodalom, az esztétika a tudományok, a tolerancia, sőt a higiénés viszonyok terén is mérföldekkel elmaradt a mohamedán kultúra mögött. Az öreg kontinens keresztényei a rózsafüzér és Róma védelme alatt vívták vallásháborúikat, árulták a búcsúcéduláikat. "Ha Krisztus ellátogatott volna a Vatikánba 1571-ben, fogalma nem lett volna, hogy milyen vallás központjába érkezett." - állapítja meg a szerző.
Ezzel szemben mikor Nagy Szulejmán fia 1566-ban megörökölte az Oszmán birodalom trónját, nem csak a világ egyik legnagyobb hadseregét és flottáját örökölte, hanem gazdaságilag és társadalmilag egyik legfejlettebb országát is. Bicheno saját szavaival élve: "Az oszmánok keresztény földre lépve egy bűzös, meglehetősen hipokrata világban találták magukat."

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (4 szám)
bankkártyás fizetés esetén 25% kedvezménnyel.
A 4. lapszámot ajándékba adjuk.
Az első 500 előfizetőnek.

nácik
- Elveszettnek hitt festményt fedeztek fel egy kiállításon
- DNS-vizsgálat bizonyítja: nem dublőr ült Rudolf Hess helyett a börtönben
- Náci rablásból származó műkincsek lehetnek német kormányhivatalokban
- A berni Kunstmuseum újabb képei is nácik által elrabolt műkincsek lehetnek
- Nácik által elrabolt festményt követel vissza az Uffizi Képtár Németországtól
- Nácik által elrabolt kincseket talált gyűjteményében a Mannheimi Műcsarnok
- A világ első mobiltelefonos hívása a rivális fejlesztőknek szóló üzenet volt tegnap
- Az önmagába beleszerető, mitikus Narkisszosz ősi freskójára bukkantak Pompejiben 2019.02.15.
- Keserédes „áldásként” formálta át Izlandot a második világháborús megszállás 2019.02.15.
- Két bikakoponya mellett nyugodott a tizenéves egyiptomi lány 2019.02.15.
- Súlyos katonai vereségre emlékeztetett a Kék Duna keringő eredeti változata 2019.02.15.
- Jutalomjátékként élték meg Eisemann Mihály operettjeit a legnagyobb magyar színészek 2019.02.15.
- Elvesztették a víz alatti robotot, abba kellett hagyni a Shackleton elsüllyedt hajója utáni kutatást 2019.02.15.
- Ritkán látható Gauguin-mű kerül kalapács alá Párizsban 2019.02.15.