2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Rendhagyó audiovizuális fesztivállal várja az érdeklődőket a Magyar Zene Háza

2025. január 10. 11:20 MTI

A Magyar Zene Háza 360 fokos vetítőterme, a Hangdóm újbóli megnyitása alkalmából január 14. és 19. között audiovizuális fesztivállal várják a közönséget - közölte az intézmény az MTI-vel.

A Hangdóm 2022-ben
A Hangdóm 2022-ben
Január 15-én alkotói beszélgetéssel kísért vetítésen debütál az Animatiquával együttműködésben készült A titokzatos Városliget. A film a Liget történetének pillanataiba nyújt betekintést a századfordulótól a 20. század közepéig, a Fortepan gyűjteményében fellelhető fényképek animált, 360 fokos adaptációjával. A Mácsai Pál narrációjával készült film kisebb történeteket mutat be.
 
Az új premier mellett visszatérnek a Hangdómba a korábbi bemutatók és azok alkotói is, akik a vetítések utáni beszélgetéseken mesélnek a műhelytitkokról, és a közönség is kérdezhet tőlük.
 
Újra műsoron lesz a Platon Karataev Napkötöző albuma alapján készült 360 fokos videoklip-csokor, amely a mai napig a Hangdóm egyik legnézettebb programja. A Napkötöző Hangdómba készült vetítését 2024 őszén a Music Hungary vizuális díjával ismerték el.
 
Szemző Tibor csaknem egyórás filmje, a Csoma Kaleidoscope képi és zenei világa a zeneszerző és médiaművész Arborétum szvitjéhez (2002) és Az Élet Vendége című filmjéhez (2006) nyúl vissza. A vetítésen a Hangdóm varázslatos kaleidoszkópként viselkedik, a zenei és hangtér egyedülálló módon idézi meg azokat a Himalája-élményeket, amelyek között a zarándok-tudós Kőrösi Csoma Sándor élte napjait a hegyek között.
 
Dupla vetítéssel tiszteleg a Zene Háza Ligeti György zeneszerző munkássága előtt. Egyik legismertebb szerzeménye, a Szimfonikus költemény 100 metronómra, és az az alapján készült hangdómvetítés hipnotikus és mély gondolatokat indít meg az időről, a létezésről, az univerzummal való kapcsolatunkról.
Ezt a Kamarakoncert tizenhárom hangszeresre című, négytételes alkotás első része követi, amelyet tizenhárom zenésszel rögzítettek a Pannonia Filmstúdióban.
 
A Hangdóm – Az intergalaktikus átjáró beszélgetéssel egybekötött vetítésén a dómnak a működése, a panorámavetítés és térhangzás sokszínű felhasználási módja tárul fel.
 
Szauder Dávid Mestersége az intelligencia című alkotása az AI képalkotás segítségével értelmezi újra az elmúlt 2000 év klasszikus művészetét.
 
Somló Dávid performansz- és hangművész A terek beszélnek, hallod? című kísérleti filmjében saját analóg fotóinak álomképszerű animációja találkozik elképzelt hangtájakkal.
 
Az elmúlt év legnépszerűbb alkotásaiból összeállított Best of Dome válogatásprogramban szerepel többek közt a legfiatalabbaknak készült Lengemesék 360 fokos animációs mese, a Kárpát-medence és Budapest nevezetességeit különleges perspektívából bemutató Hangulatok és a Cloudhitects – Pontfelhő Budapest is.
 
Láthatóak lesznek képzőművészeti filmek Renoir, Bosch és Csontváry munkásságáról, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel közösen készített természetfilm, A kék vércse.
A továbbfejlesztett Hangdóm 360 moziban az újranyitó-fesztiváltól kezdve minden nap több időpontban is tartanak vetítéseket, a művészettörténeti alkotásoktól az animációs rövidfilmeken, családi és természetfilmeken át az absztrakt, kortárs kísérleti filmekig.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!