Igen kockázatos lehet a leghíresebb középkori „képregény” Angliába szállítása
2018. július 9. 13:32 MTI
Francia és brit szakértők közösen tanulmányozzák a bayeux-i kárpit megóvásának lehetőségeit, még azelőtt, hogy Franciaország kölcsönadja a 11. századi műkincset Nagy-Britanniának. A 68 méter hosszú, fél méter széles hímzés 58 képben, magyarázó latin szövegekkel mutatja be Anglia normann meghódítását, az ahhoz vezető történelmi eseménysort.
Korábban
A francia és a brit kulturális tárca csütörtökön megállapodást írt alá arról, hogy a két ország szakértői közösen tanulmányozzák a mintegy ezeréves bayeux-i kárpit megóvásának lehetőségeit még az előtt, hogy Franciaország kölcsönadja a 11. századi műkincset Nagy-Britanniának. Londonban januárban jelentették be, hogy Franciaország kölcsönadja kiállításra legkorábban öt év múlva a hímzett „képregényt”, amely Anglia normann meghódítását mutatja be 58 képben.
A francia kulturális tárca csütörtökön közölte, hogy a két ország szakértői egy új tudományos és technikai projekten fognak dolgozni az ősi kárpit állagmegóvása érdekében. Arról, hogy mikorra tervezik az angliai kiállítást, nem szól a közlemény. A 68 méter hosszú, fél méter széles hímzés 58 képben, magyarázó latin szövegekkel mutatja be Anglia normann meghódítását, az ahhoz vezető történelmi eseménysort, és az
1066 októberében megvívott, normann győzelemmel végződött, hat évszázadnyi angolszász uralomnak véget vető hastingsi csatát. Amely után után két hónappal, 1066 karácsonyán Hódító Vilmost, Normandia hercegét Anglia királyává koronázták a londoni Westminster apátságban. A rendkívüli szakértelemmel megalkotott hímzésmunka keletkezésének helyszíne és ideje nem teljesen egyértelmű, de a szakértők többsége szerint a kárpit nem Franciaországban, hanem Angliában készülhetett az 1070-es évek végén, nagy valószínűséggel Bayeux püspöke, Odo – Vilmos féltestvére – megbízásából.
Francia textilrestaurátorok már januárban megütközésüknek adtak hangot a kölcsönadás terve miatt. Isabelle Attard, Bayeux múzeumának egykori igazgatója nagyon kockázatosnak nevezte a kárpit szállítását, külföldre vitelét. „Egy időszaki kiállítás Nagy-Britanniában több okból is aggodalomra ad okot” - mondta, és megkérdőjelezte a kölcsönadás gyakorlati kivitelezésének lehetőségét.
Mivel a kárpit Anglia normann hódítását ábrázolja, széles körű találgatásokat váltott ki az, hogy vajon Emmanuel Macron francia államfő csak diplomáciai trollkodást folytatott, vagy valóban a két nép közötti barátság jeleként tett ígéretet a műkincs átadására, amelyet a múltban számos alkalommal kért Nagy-Britannia.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap