A művész, aki az ősembereknek arcot ad
2015. szeptember 15. 13:04
Nem tudjuk, hogy a nemrég felfedezett Homo naledi pontosan milyen idős. Az sem világos, hogy milyen rokonságban áll velünk. Azt viszont tudjuk, hogy hogyan nézett ki az arca - köszönhetően John Gurche „paleoművésznek”, aki a csontmaradványokból egy több hónapon át tartó anatómiai számításokat és munkát követően megalkotta az ős arcát.
Korábban
„Csodálatos volt nézni, ahogy ez a különös lény újból megszületik” – mondta a National Geographicnak Gurche, akinek alkotását a felfedezés múlt heti bejelentését követően már milliók láthatták. A New York állambeli Ithaca múzeumában dolgozó művész egy azon maroknyi szakértő közül, akik a több százezer, olykor több millió éve elhunyt hominidák arcait rekonstruálják.
A nemrég felfedezett Homo naledi mellett Gurche készítette el többek között a Homo floresiensis, a 2003-ban az indonéziai Flores szigetén felfedezett, hobbit néven elhíresült emberszabású, valamint a Lee Berger régész által 2010-ben Dél-Afrikában fellelt Australopithecus sediba arcát is. Mindkét ős felfedezése, valamint kutatása segített az emberi családfa egyes fehér foltjainak tisztázásában és egyes kérdések árnyalásában.
„Egyszerűen imádon, amikor valaki a kezembe nyom egy koponyát, hogy találjam ki, hogyan nézett ki egykoron” – mondta Gurche, akinek munkája során a művészet és a tudomány különös módon kapcsolódik össze. Első lépésként a csontokat méri meg, különös figyelemmel a szemgödörre, valamint az állkapocsra, ahol az egykor futó izmok nagyban meghatározták az ős kinézetét. A mérési eredményeket, valamint az anatómiai számításokat egy nem kevesebb, mint hetven oldalas munkalapon összegzi. „Még nekem is rejtély egészen a projekt végéig, hogyan fog kinézni a végső arc, ám ekkor összeáll a kép. Ez egy igazi meglepetés” – magyarázta a kutató művész.
A Homo naledi „fantomképének” megalkotása során Gurchét két, a dél-afrikai barlangban 1500 csont között megtalált koponya segítette. A maradványok a modern emberi nemzettség vonásainak, valamint az Australopithecus ősi arcberendezkedésének egy különös keverékét mutatták ki, ami egyértelművé tette a kutatóknak, hogy egy teljesen új fajjal van dolguk. Az emberi családfa legújabb tagja a barlang elnevezése után a Homo naledi nevet kapta.
Természetesen a művész nem néhány nap alatt „dobta össze” az arcrekonstrukciót. Még 2014-ben, miután a kutatócsapat végzett a feltárással, elutazott Dél-Afrikába, ahol közel két hetet töltött a maradványok méreteinek felvételével, a rajzolással és a fotózással. Ezt követően egy műanyagöntvényt készített a koponyákról, amelyeket hazavitt a New York-i műhelyébe, ahol egy négy és fél hónapos munka következett. A számadatokból műanyag és agyag segítségével izmok és kötőszövetek jöttek létre, majd lassan kialakult a naledi fejformája és az arca. Ezután szilikonból készítette el a kötőszöveteket és az arcot, majd következhetett a szemek és a haj megalkotása, valamint a bőrszín alakítása.
Az antropológus végzettségű Gurche egy alkalommal egyik interjújában elárulta: sohasem hitte volna, hogy valaha egy művészteremben fog dolgozni. De nem bánta meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap