Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum
2024. november 25. 12:20 MTI
Olyan erős és tehetséges nők, híres művészfeleségek életét mutatja a Ferenczy Múzeum új Fantomszál című kiállítássorozata, akik maguk is művészi karrier előtt álltak, de férjük és családjuk kedvéért önként, vagy az elvárásoknak megfelelően háttérbe vonultak.
A kiállítás november 28-tól látogatható Szentendrén. (Kép forrása: Facebook / Ferenczy Múzeumi Centrum)
Korábban
A Ferenczy Múzeum gyűjteményes kiállításhoz kapcsolódó kamarakiállítás-sorozat három éven át, összesen hat kiállítást foglal majd magába – közölte az intézmény az MTI-vel.
A november 28-tól látogatható első kiállítás Vajda Júlia életútját kíséri nyomon, és fotókon, korabeli dokumentumokon keresztül ad betekintést egy küzdelmes élet különböző színtereibe.
A látogatók a tárlat segítségével jobban megismerhetik a családot összetartó, dolgozó anyát, első férje Vajda Lajos, és második férje, Jakovits József szakmai előmenetelének fáradhatatlan kitaposóját, és a divat iránt fogékony, a szűkösségben is kreatívan öltözködő nő alakját.
A Fantomszál sorozat nőalakjai a múzeum gyűjteményében szereplő, híres festőművészek feleségeit mutatja be, akik gyakran maguk is alkotók voltak, emellett pedig a támogatásnak számos formáját biztosították férjeiknek, például vezették a háztartást, rendszeres és alkalmi munkákat vállaltak, ellátták a gyerekeket, érzelmi biztonságot nyújtottak, modellt álltak a művekhez, szellemi társként megvitattak elméleti dilemmákat, férjük karrierjét egyengették, és gyakran hátrébb sorolták vagy feladták saját ambícióikat.
Ezek a nők láthatatlanul voltak hatással a művészettörténetre, és hiába örökíti meg alakjukat adott esetben egy-egy portré, támogatásuk nélkül ma számos kiemelkedő műalkotás nem született volna meg, vagy nem kapott volna elismerést.
A sorozat célja, hogy rámutasson a férfi és női szerepvállalások lehetőségeire, egyenrangú fontosságára, a különböző családi-szakmai együttműködések sokféleségére a mindenkori társadalmi, gazdasági, politikai viszonyok függvényében.
A Fantomszál ráirányítja a figyelmet a művészettörténet kulisszái mögött megbújó nőalakok megkerülhetetlenségére, hatásuk összetett szerepére.
A sorozat későbbi állomásain Fialka Olga, Modok Mária, Gálffy Lola, Gráber Margit és Kónya Réka életét mutatják be a kurátorok, a férjek, Ferenczy Károly, Czóbel Béla, Kántor Andor, Perlrott Csaba Vilmos és Bukta Imre árnyékában.
A Vajda Júlia - Fantomszál I. - Művészfeleségek nyomában című kiállítás 2025. március 30-ig lesz látható. A Kozák Zsuzsanna kurátor által rendezett tárlathoz több kísérőprogram is kapcsolódik. December 7-én és január 25-én Kozák Zsuzsanna tart tárlatvezetést, december 15-én önismereti foglalkozást vezet a kiállításhoz kapcsolódva felnőttek számára Nagy Luca meseterapeuta, 19-én Történetek egy nő tollából és ecsetjéből címmel szerveznek programot, február 16-án családi alkotó délelőtt lesz vendégművészekkel, március 8-án pedig nőnapi kerekasztal-beszélgetést szerveznek meghívott vendégek részvételével.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Egymilliárd forintos beruházás következtében épült meg a Borsodi Vegyi Kombinát tegnap
- Wágner Levente naplója a Don-kanyarból tegnap
- A finnek meglepetésszerű győzelmet arattak a szovjetek felett a kolbászháborúban tegnap
- Végigharcolta a 20. század nagy háborúit Adrian Carton de Wiart tegnap
- Egész életében a lengyel szabadságért küzdött Bem József tegnap
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása tegnap
- Jókai Mór is megihlette Joseph Bramah elképesztő találmánya 2024.12.09.
- Máig nem tudni pontosan, kik voltak a rejtélyes ókori város, Petra építői 2024.12.09.