Ki volt Kozmutza Flóra?
2015. szeptember 1. 16:46 MTI
Kozmutza Flóra építkező személyiség volt, határozott, erős akaratú, kitartó asszony, noha a mindennapi életben csendesnek, visszahúzódónak tűnt - mondta el a tárlat keddi megnyitóján lánya, Illyés Mária művészettörténész, Illyés Gyula hagyatékának gondozója. Illyés Gyuláné Kozmutza Flóra életét idézi meg születésének 110. évfordulója alkalmából az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Mert szemben ülsz velem címmel szeptember 1-jén megnyílt kiállítása.
Korábban
Mint Illyés Mária művészettörténész emlékeztetett, Illyés Gyuláné folytatója volt egy akkor még általános tudományos hagyománynak, pedig az elméleti kutatás helyett leginkább a gyakorlat érdekelte, elsősorban cselekvő ember volt. Gyógypedagógiai kutatási eredményei is mind konkrét célok és feladatok nyomán jöttek létre - jegyezte meg.
Illyés Mária kiemelte: édesanyja naplója hallatlanul értékes dokumentuma a kornak, kiadatlanok azonban még többek között azok a feljegyzései, melyeket férje mondott el neki egyes versei létrejöttének körülményeiről. Gereben Ferencné Várbíró Katalin, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Gyógypedagógiai Pszichológiai Intézetének főiskolai tanára beszédében felidézte, hogy tanítványként, majd munkatársként ismerhette és becsülhette Kozmutza Flórát. A fényképek, tablók relikviák egy tevékeny életút mozzanatait tárják a látogatók elé, Kozmutza Flórát többek között mint költőfeleséget, hivatását gyakorló pszichológust, gyógypedagógust mutatják be - hívta fel a figyelmet.
Az OSZK törzsanyagából és kézirattárából származó anyagok mellett a családi hagyatékból és a Gyógypedagógia Főiskolától kapott, eddig nem publikált dokumentumokkal színesített kiállításban József Attila Kozmutza Flórához írt utolsó szerelmes versei mellett többek között megtekinthető Illyés Gyula feleségéhez írt, a kiállítás címét inspiráló műve, egy hozzá írt, érzelmes levél is. A költő naplójából pedig kiderül, hogy Illyés Gyula miért nem foglalhatta versbe felesége nevét, illetve arra is fény derül, hogy a több mint négy évtizedes házasságuk alatt tett-e mégis kivételt.
A tárlaton központi helyet kap Illyés Gyula Könnyező című versének eredeti kézirata, amely a költő utolsó találkozását örökíti meg József Attilával, emellett eredeti fényképeket lehet látni József Attiláról. Kozmutza Flóra volt a Gyógypedagógiai Főiskola első női oktatója, 1973-tól igazgatója, valamint a Damjanich utcai új épületkomplexum alapítója. Szakmai tevékenységéről éppúgy számot ad a kiállítás, mint Illyés Gyula mellett végzett irodalmi munkásságáról. A tárlat a könyvtár hetedik szintjén, a katalógustérben tekinthető meg november 28-ig.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


hadtörténet
- A csata, ahol Napóleon hadvezéri képességei megrendültek
- Egész életét a török elleni harcra tette fel Hunyadi János
- A britek Washington elrablásával akartak fordítani a háborún
- Jeanne d’Arc küzdelmei
- Kazimierz Pułaski és a Kováts Mihály: „az amerikai lovasság atyjai”
- Ötszáz éve volt a lovagkor utolsó csatája
- Számtalan áldozatot követelt az első világháború legvéresebb ütközete
- Harc minden négyzetméterért: az Ivo Dzsima-i csata tragédiája
- Az első világháború árnyékában: Fosztogatás és rekvirálás az északkeleti hadszíntéren
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap