2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az Üvegházon innen és túl

2010. november 22. 10:11

2010 nyarán 53 életinterjú készült a magyar cionista ellenállási mozgalom női túlélőivel. A Holokauszt Emlékközpont november 23-a után fokozatosan teszi elérhetővé az elkészült interjúk több mint 80 órás kép- és hanganyagát.

Az 1944/45-ös időszakban számos cionista csoport fejtett ki aktív tevékenységet Budapesten zsidó sorstársaik üldözése és nemzetiszocialista megsemmisítő táborokba történő deportálása ellen. Tagjaik túlnyomórészt fiatalok voltak, akik vezetők nélkül, magukra maradva, zsidó nők és férfiak ezreit mentették meg hamisított svájci menlevelekkel a Vadász utca 29. szám alatt található úgynevezett „Üvegházban”. Ezen kívül számos szülő nélkül maradt zsidó kisgyerekre vigyáztak az úgynevezett „gyerekházakban”. Ezeknek a fiataloknak ily módon sikerült megkönnyíteniük a gyerekek életét és sokukat megmenteni. A felszabadulás után többségük Izraelbe vándorolt ki.

Miközben a cionista mozgalom eseménytörténete már nem tabutéma többé, továbbra sem tudunk szinte semmit e hősies tetteket végbevivő fiatal emberek személyes történeteiről, és hogy mi mindent tettek zsidó sorstársaik, mindenekelőtt a gyerekek megmentéséért. Ráadásul a kevés megjelent publikáció főleg a csoportok fiatal férfi vezetőinek hősiességéről szól. Ma azonban már tudjuk, hogy ezek a bátor ellenálló fiatalok több mint felerészben nők voltak – jobban mondva: tizenéves lányok.

A projekt célja, hogy felkutassa és az utókor számára megőrizhesse ezeknek a fiatal nőknek a történeteit, és konkrét hozzájárulásukat a magyarországi ellenállási és mentőakciókhoz. Hallhatunk életútjukról, szerepükről a cionista ellenállási mozgalomban, tevőleges harcukról, konkrét ellenállási és mentőakcióikról valamint az egyes csoportokban - elviekben deklarált - nemek közötti egyenlőség megvalósulásáról , a lányok mindennapi életéről, álmairól, vágyairól és jövőképéről. Ezek nélkül az interjúk nélkül örökre elveszne a magyarországi holokauszt történetéről és a magyar zsidó nők ellenállási harcáról szóló, felbecsülhetetlen értékű tudás.

A személyes emlékek és az abból létrejövő mindeddig „elmeséletlen zsidó női történetek” összegyűjtésének nagy jelentősége van a gender kutatás számára, mivel újabb, fontos adalékokkal szolgálnak a zsidó nők 20. századi, társadalmi szerepét illetően. Az életinterjúk a pedagógiai munkában is kiválóan alkalmazhatók, pozitív példaképül szolgálhatnak a fiatalok újabb nemzedékeinek.

A több mint 80 órás kép- és hanganyag 2010. november 24-től előzetes bejelentkezéssel tekinthető meg a Holokauszt Emlékközpontban. Az érdeklődőket az intézmény honlapján található lista és az interjúalanyokat bemutató rövid életrajz segíti az előzetes tájékozódásban.

További részletek

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár