Japán tengeralattjárókat találtak Hawaii partjainál
2009. november 18. 08:49 The New York Times
Az amerikai kutatók a múlt héten jelentették be, hogy két, 63 évvel ezelőtt, a második világháború után elsüllyesztett japán tengeralattjárót találtak Hawaii partjaihoz közel.
Korábban
Az Oahu mellett 792 méter mélyen, a Hawaii Mélyvízi Kutatólaboratórium munkatársai által megtalált tengeralattjárókat az amerikai csapatok a második világháború végén fogtak el, és vitték tanulmányozás céljából Hawaiira. A hidegháború kezdetével azonban 1946-ben Oahu mellett kivitték a nyílt vízre a hajókat, majd megtorpedózták őket, hogy ne kerülhessenek az oroszok kezére. Más feltételezések szerint a járműveket egyébként sem tudták volna használni, hiszen hihetetlenül instabilak, és megbízhatatlanok voltak.
Az egyik japán hajó, az I-201-es a 20 csomós sebességet is el tudta érni, így minden idők egyik leggyorsabb dízelhajtású tengeralattjárója volt. Más japán tengeralattjárókhoz hasonlóan a hajótestet gumiborítással látták el, hogy minél jobban elrejtsék a radarok elől. A másik I-14-es tengeralattjáró jóval nagyobb és lassabb volt, és két kisebb, Aichi M6A Seiran repülőt hordozott magában. A repülők egy torpedót vagy egy nagyobb bombát is elvittek, és katapulttal indították volna őket a fedélzetről.
A tengeralattjárókat azonban akármennyire is az Egyesült Államok ellen szánták, valós kárt sosem okoztak. Kifejlesztésükre a háború túl késői szakaszában került sor, és akkor már az amerikai hírszerzés is túl jól működött.
Nem ez az elő hasonló felfedezés: négy évvel ezelőtt találták meg az I-401-es, azaz a valaha épített legnagyobb nem nukleáris japán búvárhajót is. Az I-401-es felfedezése vezetett az I-14-eshez, hiszen mikor az előbbit bejelentették, a haditengerészet egykori tisztje felhívta a kutatókat, és elmesélte nekik a hajók sorsát. A férfi egy 16 milliméteres filmet is készített az I-14-es megtorpedózásáról: a felvételen a környező tengerpart részletei is láthatók, a szakemberek pedig ennek segítségével fedezték fel a roncsot.
A kutatást a National Geographic Channel is támogatta, akik az erről készített dokumentumfilmet tegnap este mutatták be az Egyesült Államokban.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino? 09:21
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap