Tudta, hogy Jordániában is van Camino?
2025. április 2. 09:21 Múlt-kor
Jordániában egy 50 km hosszú út követi le annak a 4. századi apácának a zarándoklatát, aki évszázadokkal a híres francia-spanyol Camino de Santiago létrejötte előtt bejárta a Szentföldet.

Egeria, a zarándoknő
Korábban
Egeria a 4. században utazott, amikor sok keresztény hosszú zarándoklatokat tett – magyarázza Anne McGowan, a Katolikus Teológiai Unió liturgia professzora. „A beszámolója azért fontos, mert ez az egyik legrégebbi fennmaradt írásos útinapló és az első, amelyet vitathatatlanul nő írt." Egeria írásai az 1880-as évekig kevéssé volt ismertek, mert leveleit eredetileg nővéreinek szánta.
Szamár helyett gyalog
Ha valaki az egykori apáca nyomába szeretne eredni, megteheti – saját lábain. Merthogy a névadó Egeriáról úgy tartják, nem gyalog ment, hanem szamárháton utazott Jordániából Palesztinán, Egyiptomon, Szírián, Mezopotámián és Kis-Ázsián keresztül, hogy felkeresse a Bibliában megemlített szent helyeket – adta közre a BBC.
A zarándoklat ikonikus ponton kezdődik, a Nebo-hegynél, 610 méterrel a tengerszint felett. Tiszta időben csodás kilátás nyílik a Holt-tengerre, Betlehemre és Jeruzsálemre is. A Biblia szerint ez volt az kép, amelyet Mózes halála előtt láthatott. Ma pedig ez az első élmény, amit a zarándokok átélnek, amikor elindulnak a Camino de Egeria-ra.
Mindössze 72 óra
A túrát általában három napra osztják és a terep sem jelent különösebb kihívást.
Az első nagyobb nevezetesség egy kis kolostor, amelyet egyiptomi szerzetesek építettek Mózes emlékére, a 4. század második felében. Ezt később kibővítették, és a 6. században átépítették egy mozaikokkal teli bazilikává, amely ma is áll. Az ösvény ezután áthalad Livias ókori városán, mielőtt a második napon elérnénk Al-Maghatast, vagyis Betániát. Ez a hely az Unesco Világörökség része, és úgy tartják, hogy Keresztelő Szent János itt merítette meg Jézust a Jordán folyóban. A zarándokok felfedezhetik a kápolnák, templomok, kolostorok bizánci és római kori maradványait, valamint János barlangját is. Az útvonal egyébként itt, vagy Huszein király hídjánál, a Jordánia-Izrael határon ér véget.

Összefogott Jordánia és Spanyolország
Az útvonal nemcsak épített emlékekben gazdag, de természeti adottságai is jók. Sokkal zöldebb, mint európai megfelelője, a 790 km-es Camino de Santiago, amelyen évente mintegy 500 000 ember sétál végig. Jordánia és Spanyolország idén bejelentette, hogy a Camino de Egeria és a Camino de Santiago összehangolásával a két ország kulturális örökségének fellendítése érdekében együttműködnek.
Egyes kutatások azt mutatják, hogy a vallás szerepe csökken az újabb generációkban (egy tavaly közzétett tanulmány szerint az ateisták száma ma már meghaladja a teistákét az Egyesült Királyságban). A helyiek remélik, hogy a Camino de Egeria képes a fiatalokat is megszólítani. „Tekinthetünk rá a vallások közötti tolerancia útjaként, a kultúrák közötti áramlás lehetőségeként" – magyarázza lelkesen egy helyi idegenvezető.
Az is tervben van, hogy további 30 kilométerrel meghosszabbítanák az utat, egészen Jeruzsálemig, Egeria zarándoklatának egy másik állomásáig.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


művészet
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala
- Miért festette meg Michelangelo Isten hátsóját?
- Meglepő Klimt-festményt állítottak ki Hollandiában
- Vincent van Gogh ismeretlen őrangyala
- Majdnem 100 évvel a fej után feltárták a Buddha szobor testét is
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta
- 10 érdekesség a tetoválás történetéből
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap